banner39

Türk kültürünün sırları Moskova'ya taşındı

Moskova'da Voloşin Kütüphanesi’nde Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel etkileşime ışık tutan bir sergi açıldı. Doğu’nun Sırları adlı sergide müzikten edebiyata tarihten sinemaya kadar Türk kültüründen zengin bir içerik var.

Kültür Sanat 01.05.2014, 18:38 01.05.2014, 18:41
Türk kültürünün sırları Moskova'ya taşındı

Yılda milyonlarca Rus turistin ziyaret ettiği Türkiye, Ruslar için hem tarihi hem coğrafik bir öneme sahip. Ticari ilişkilerin artmasıyla bahar havası yaşayan siyasi ilişkiler iki tarafın da birbirini daha yakından tanıması için yeni fırsatlara yönelmesini kolaylaştırıyor.

Moskova'daki Voloşin Kütüphanesi ve Başkent Kültür Dairesi, açılışını yaptığı Türkiye sergisiyle vatandaşlarına doğudan ve maziden esintiler sunuyor.

MİNYATÜR VE HALI SERGİLERİ

Program kapsamında Türkiye'nin yanı sıra Doğu’nun derinliklerine de yolculuk var. Minyatür ve halı örnekleriyle zenginleştirilen bu yolculukta çeşitli söyleşiler de tarihi ve sosyolojik perspektifin genişletilmesine fayda sağlayacak.

İlahiyatçı Sergey Moskalev, Türkiye ve İran’ın aromaları, manevi gelenekleri hakkında konuşacağı sergi günlerinde gül, sandal ağacı, misk ve sarısabır kokularının taşıdığı sembolizm, Rus sanatseverlerin ve tarih meraklılarının gündemine taşınacak.

ÖZPETEK’İN HAREM SUARE’Sİ İZLE

Sergiye gelen konukları tablolar, tarihi eserler ve konuşmalar dışında çeşitli görsel şovlar da bekliyor. Ferzan Özpetek’in Kan Film Festivali’nde özel ödül alan “Harem Suare” filmi ve “Valide Sultan’ın Gülleri” adlı oryantal dans topluluğunun gösterisi program kapsamında ziyaretçilerle buluşacak.

Serginin organizatörlerinden Sergey Kupriyanov, bu sergiyi hazırlarken amaçlarının Türk kültürünü ve Türkiye'yi içeriden tanıtmak olduğunu söyledi. Kupriyanov, şunları söyledi: “Yani bunu Türkiye'den parçalarla gerçekleştiriyoruz. Osmanlı imparatorluğundan bugünlere kadar çeşitli minyatürler, müzik çalışmaları, Topkapı Sarayı'ndan örneklerle etkileyici bir çalışma gerçekleştirdik. Türk kültürüyle tanışmanın birçok farklı alanda olumlu etkisi olacak.”

MAYIS SONUNA KADAR SÜRECEK

Topkapı sarayı fotoğraflarından, halı sergisine; Türkçe kitaplar standından 18. yüzyıl minyatür koleksiyonlarına kadar bir çok farklı başlık Moskovalıların büyük ilgisiyle karşılaşırken; Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu da katılımcıları faaliyetleriyle ilgili bilgilendirdi.

Mayıs ayının sonuna kadar sürecek olan etkinlik “derviş, kitap, ateş devleri ve sultanın kızları hakkında masal” adını taşıyan görsel performansla kapanışı yapacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?