banner39

'Türkiye'de sol: Bir varmış, bir yokmuş...'

Tezkire'nin 50. sayısı Türkiye'de sol / sosyalist hareketin siyasal ve toplumsal etki alanının tartışıldığı bir dönemde yayınlandı

Kültür Sanat 19.02.2015, 11:45 19.02.2015, 11:45
'Türkiye'de sol: Bir varmış, bir yokmuş...'

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Son yıllarda çok çeşitli adli, siyasi ve kültürel olaylar üzerine yapılan tartışmalar Türkiye'de sol / sosyalist çevreler açısından bir turnusol kâğıdı haline geldi. ABD karşıtlığı ve anti-emperyalizm jargonu üzerinden kendisini kurgulayan sosyalist hareketlerin önemli bir bölümü özellikle Ortadoğu’da ve Avrupa’da yaşanan olaylar dolayısıyla anti-İslâmist yönünü daha açıktan dile getirir oldu. Bu durum aslında beklenmeyen bir sonuç değildi zira Türkiye'de sol/sosyalist hareketlerin söylemlerinin görünen yüzünde ABD karşıtlığı ve anti-emperyalizm var. Fakat bu hareketler düşünsel anlamda biraz törpülendiğinde, söz konusu hareketlerin Türk toplumuyla ilişkisi eleştirel bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda içsel dinamizmi sünnîlikle özdeş gördükleri İslâm karşıtlığının sağladığı görülüyor.

Tezkire'nin bu sayısı Türkiye'de sol / sosyalist hareketin siyasal ve toplumsal etki alanının tartışıldığı bir dönemde yayınlandı. Dergide, solun siyasi konumlanışından fikri arka planına, sinema ve roman dünyasındaki tezahürlerinden İslâm sol ilişkisi çerçevesinde ne çıkan konu ve kavramlara kadar bir dizi mesele ele alınıyor. Ayrıca, sol ilahiyat tartışmalarında hatırlanmayan 1960’lı yıllarda yayımlanmış metinlere yer veren dergi, solun hatırlamak istemediklerini de hatırlatıyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?