banner39

Türkiye'nin hurdaya çıkardığı belgeler Sofya'da kütüphane oldu

Türkiye'nin kurulduğu ilk yıllarda hurda kağıt fiyatına satılan Osmanlı belgelerinden diğer ülkelerde kütüphaneler açılıyor. Bulgaristan'daki Sofya Milli Kütüphanesi dünyanın en büyük üçüncü Osmanlı arşivini bünyesinde barındırıyor

Kültür Sanat 29.01.2015, 09:56 29.01.2015, 10:55
Türkiye'nin hurdaya çıkardığı belgeler Sofya'da kütüphane oldu

Sofya Milli Kütüphanesi 100 yıldan fazla bir süredir çok zengin bir Osmanlı arşivine ev sahipliği yapıyor. Burada özellikle bilim adamlarının ve Osmanlıca uzmanların hummalı çalışması sonucu, bir milyondan fazla evrak, belge ve arşivler bir yandan korunuyor, öte yandan da bu geniş okuma salonlarında okurlar da yararlanabiliyor. 

Türkiye’nin kuruluşunun ilk yıllarında bazı Osmanlı arşivleri hurda kağıt fiyatına Bulgaristan’a ve başka ülkelere satılmaya çalışılmıştı. Önemli bir kısmı yok edilen veya satılan belgeler daha sonra bazı girişimler sonucu depolara alınmıştı.

Zamanında Bulgaristan'a satılan belgeler bugün Sofya'daki Kiril ve Metodiy Milli Kütüphanesi'nde muhafaza ediliyor. 1 milyonu aşkın Osmanlı belgesini barındıran bölüm; 'İstanbul Arşivi' ya da 'Sultan Arşivi' olarak adlandırılıyor. 

ŞARKİYAT BÖLÜMÜ'NDE TUTULUYOR 

Osmanlı Devleti'ne ait belgeler; milli kütüphanenin en eski bölümlerinden olan 1879'da açılan Şarkiyat Bölümü'nde tutuluyor. Şarkiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Stoyanka Kenderova Osmanlı belgeleri hakkında şu şekilde konuştu: 

“Bulgaristan’ın çeşitli şehirlerindeki kalmış olan Osmanlı arşivleri buraya getirilmiş. Böylece şarkiyat köşesi oluşturulmuş. Fakat daha sonra 1931 yılında Türkiye’den, herhalde maliye bölümünden çok belge satın alınmış. O zaman bu belgeler müzayede olarak satılmıştır.”  

YOK OLMAKTAN SON ANDA KURTULDU  

Bir kısmının kaybolduğu düşünülen belgelerin önemli çoğunluğu iki uzman tarafından kağıt fabrikalarında yok olmaktan son anda kurtarıldı. Daha önce Türkiye'de Osmanlı arşivleri üzerine çalışan Panço Dorev ve Vladimir Hintalov; Bulgaristan tarihi hakkında önemli bilgiler içerdiğini tespit ettiği belgeleri, Sofya Milli Kütüphanesi'ne teslim etmiş.  

Şarkiyat bölümünde 328 ayrı başlığa ayrılan belgeler, bir şehir ya da kasabanın adını taşıyor. Belgeler şehir yahut kasaba isimleriyle adlandırıldı. Sofya Fonu, Vidin Fonu, Şumnu Fonu, Ankara Fonu gibi isimleri olan belgelerin en büyüğü İstanbul Fonu.  

OSMANLI'YA IŞIK TUTAN BELGELER  

1 milyondan fazla belgenin tasnif edildiği Mili Kütüphane'nin en eskilerinden biri Fatih Sultan Mehmet'e ait 1477-1478 tarihli ferman. Osmanlı'ya ışık tutan belgeler arasında; sultanların tuğralarını taşıyan el yazıları da dikkat çekiyor.  

16. yüzyılda Karaman vilayetinin vakıf mallarını kaleme alan Arşiv Defteri de Milli Kütüphane'de korunanlardan. Fermanlardan, nüfus kayıtlarına, el yazması eserlerden, beratlara birbirinden değerli evrakları barındıran şarkiyat bölümünde belgelerin dijital ortama aktarılması için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü