banner39

TÜRKSOY’dan Abay Kunanbayev Konseri

Kazak aydını Abay’ın doğumunun 175. yılı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde 2020 Abay Kunanbayev Yılı açılış konseri TÜRKSOY ve TRT AVAZ işbirliğiyle TRT Arı Stüdyosunda 9 Şubat akşamı gerçekleştirildi.

Kültür Sanat 12.02.2020, 14:18
TÜRKSOY’dan Abay Kunanbayev  Konseri

TÜRKSOY Daimi Konseyi kararı ile 2020 yılı, doğumunun 175. yılında Kazak aydını Abay Kunanbay Yılı olarak ilan edildi.

Etkinlikler kapsamında Ünlü Kazak aydını Abay’ın doğumunun 175. yılı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde 2020 Abay Kunanbayev Yılı açılış konseri TÜRKSOY ve TRT AVAZ işbirliğiyle TRT Arı Stüdyosunda 9 Şubat akşamı gerçekleşti.

Türk Dünyasından ünlü şef ve sanatçıların katıldığı,  çok sayıda Türk Cumhuriyetleri vatandaşlarının izleyici olduğu konser ilgiyle izlendi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov'un ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı, Eldos Ramazanov ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Profesör katıldı. Yakup Omeroğlu, TRT koordinatörü Avaz Sedat Sagyrkaya'nın yanı sıra Türk dünyasının ve sanatseverlerin kültürel, yaratıcı ve edebi kinlerinin çok sayıda temsilcisi katıldı.

Etkinliğin açılışında TÜRKSOY Başkanı Dyusen Kaseinov, Uluslararası Türk Kültürü Örgütü tarafından Abay Yılı olarak ilan edilen 2020'nin bu Türk bilgesinin adını çeşitli etkinlikler aracılığıyla yaygınlaştırmaya hizmet edeceğini vurguladı. “Chingiz Aitmatov'a göre, Abai’nin dünya edebiyatındaki yeri hakkında konuştuğumuzda, bugün yaşamlarımızı ölçme ve tarihimiz hakkında konuşma fırsatına sahip olduğumuz böyle büyük bir Avrasya kişiliği sayesinde unutulmamalıdır. Abai dünyayı bir gölle, zamanla rüzgarla karşılaştırdı ve gölde rüzgarın yarattığı dalgalarda tüm insanlığı gördü. Ve bu büyük düşünürle gurur duyuyoruz. Adının yüzyıllarca saklanmasına ve insanların ağzında ses çıkarmasına izin verin! ”Diye ekledi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Gagavuzya'dan (Moldova) sanatçılar en sevdikleri şarkıları Abay Kunanbayev'in ayetlerine seslendirdiler.

Sahnede büyük Kazak aydınlatıcı Abay Kunanbaev'in ünlü eseri - “Segiz Ayak”, Erkekler Kördim Uzun Kayın Kulaganın, “Jelsiz Tünde Jarık Ay”, “Ayttım Salem Kalamkas”, “Jark Etpes Könlim”, “Karangı Tünde Tau Kalk Tat 'nın Hatı ”,“ Kayran Elim Kazagım ”,“ Ata-Anaga Köz Kuanış ”,“ Kozimnin Karası ”ve diğerleri.

Abay Kunanbayev kimdir ?

Abay Kunanbayev (Kunanbayoğlu), 22 Ağustos 1845 tarihinde doğdu. Çağdaş Kazak edebiyatında Abay Kunanbayev’in yeri çok ayrıdır. Abay, İlk eğitimini özel hocalardan aldı. Daha sonra Semey’de medrese eğitimi gördü. Arap, Fars ve Rus edebiyatlarını yakından tanıdı. Ayrıca klâsik Osmanlı şâirlerine de vâkıf oldu. Kazakların hayatlarını tenkidî bir süzgeçten geçirerek lirik şiirler yazdı. O, Kazakları çağdaş bir eğitime yönlendiriyor, onları göçebe hayat düzenlerini bırakarak yeni meslekler edinmeleri konusunda teşvik ediyordu. Şiirleri, halk tarafından, Kazak bozkırlarında ezbere okunuyordu. Fikirlerini daha çok düz yazılarla ifade etmekteydi. Kara Sözder “Halk Sözleri” adıyla bir kitapta toplanan nesirlerinin çoğu, 1890’lı yıllarda kaleme alınmıştır. Abay, günümüzde de, hemen hemen her Kazak tarafından bilinmekte, şiirleri her yerde söylenmekte ve fikirlerine çok önem verilmektedir.

Kazakların meşhur edebiyatçılarından Muhtar Avezov (1897-1961), 4 ciltlik büyük romanının adını Abay Jolı “Abay Yolu” koymuştur. Avezov, romanında Abay’ın Kazaklar için yapmak istediklerini, Kazakların gerçek medeniyete nasıl ulaşacaklarını anlatmaktadır. O, Abay’ın Kazakların yollarını aydınlatıcı bir rehber olduğunu herkese göstermiştir. Onun yolundan giden genç nesil, büyük Kazakistan’ı meydana getirecektir. Yani Kunanbayev, Kazaklar için, takip edilmesi gereken büyük bir fikir adamıdır.

Kaynak: centralasia, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?