banner39

banner35

TYB İstanbul'da 'En iyi 12 şiiri' seçiyor

TYB İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin desteklediği program ile 6 gün boyunca şiirseverler şiirin tadına varacak.

Kültür Sanat 15.10.2014, 19:52 15.10.2014, 19:52
TYB İstanbul'da 'En iyi 12 şiiri' seçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından bu yıl ilk defa gerçekleştirdiğimiz "Şiir Günleri” ile İstanbul’un gözbebeği sur içinde bulunan tarihi atmosferimizde 6 gün boyunca “Ne Varsa Hep Şiir” denilecek.

TYB İstanbul şubesi tarafından yapılan açıklamada, "50’ye yakın şairin katılacağı “Şiir Günleri”nde gündemi şiir okumaktan çok, şiiri gündem eden etkinlikte bir araya geleceğiz" denildi.

CUMHURİYETİN EN İYİ 12 ŞİİRİNİ SEÇİYOR

Şiir Günleri" kapsamında festival öncesi ve haftası boyunca devam edecek anket çalışması ile Cumhuriyet döneminin en sevilen 12 şiirini belirleyeceğiz. www.onikisiir.com sitesinden tüm şiir severler oy kullanabilecek. Bu çalışma sonunda belirlenen 12 şiir, TYB İstanbul Şubesinin Sultanahmet'teki medresesine asılacak ve bir yıl boyu kalacak.

TYB İSTANBUL’DA ŞİİR GÜNLERİ

18 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de TYB İstanbul Şubesinin Sultanahmet'teki medresesinde açılışını gerçekleştireceğimiz "Şiir Günleri" şairleri ve şiir severleri bir araya getirecek. Şiir Günleri'nin ilk gününde, son bir yılda yazılan şiirlerin gündem edileceği "Yıl boyunca Şiir" paneli ve yine son bir yılda yazılan şiirlerin okunacağı "Şiirin Bağbozumu" etkinliği yer alacak.

19 Ekim Pazar günü ilk oturumda 80, 90 ve 2000'li yılların şairleri, dönemlerinin poetikalarını konuşmak için bir araya gelecekler. Aynı gün saat 17.00’de ise şiir severler çok beğenecekleri bir deneyim gerçekleştirecekler; "Şiirin Atölyesi" onları bekliyor olacak.

20 Ekim Pazartesi günü ilk oturumumuz saat 14.00’te. "Şair, Kaybolmayan Umuttur" başlığını taşıyan bu oturum, insanımızın ve şairlerin şiir serüvenini merkeze alacak. Ardından saat 17.00’de "Yeni Şiir Kuramları"nı bizzat teorisyeni şairlerden dinleyebileceğiz.

"Sudan Geçen Yangınlar" 21 Ekim Salı gününün ilk oturumu. Meselesi olan şiirleri ve şiirin meselelerini ele alacak olan oturum saat 14.00’da başlayacak. Saat 17.00'de ise "...Devirmiyorsa Nedir ki Şiir..?" başlığıyla "Dava Şiirleri" şairlerin dilinden hayat bulacak...

22 Ekim Çarşamba, bir saygı günü... "Şairin Dünyası" başlıklı oturumumuza şair Hüsrev Hatemi konuk olacak. Aynı gün saat 16.00’da ise şiirin diğer sanatlarla ilişkisi incelenecek. Oturumumuzun başlığı: "Şiire Değen Kanatlar"…

23 Ekim Perşembe günü şairleri ve şiir severleri İstanbul'un en güzel manzaralarının arasında bir araya getiriyoruz. Şairlerimiz, yazarlarımız ve 5 gün boyu festivali takip eden misafirlerimizle boğaz gezisi gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda festival yemeğinin de gerçekleşeceği etkinliğimiz saat 17.00’de gemide başlayacak.

“ŞİİR GÜNLERİ”NE ÖZEL ŞİİR GAZETESİ

Şiir Günleri'ne özel olarak planladığımız ve hafta boyunca çalışmasına devam edeceğimiz şiire dair röportajların, köşe yazılarının, haberlerin yer alacağı "Şiir gazetesi" de basılmış olarak gemide şairler, şiir severler ve misafirlerimize dağıtılacak.

KATILIMCILAR

Adnan Özer, Ahmet Murat, Ali Ayçil, Ali Ural, Atilla Maraş, Ayşe Sevim, Bâki Ayhan T., Bestami Yazgan, Bülent Parlak, Celal Fedai, Furkan Çalışkan, Haydar Ergülen, Hayriye Ünal, Hüseyin Akın, Hüseyin Karaca, Hüsrev Hatemi, İrfan Çalışan, İsmail Kılıçarslan, Kamil Remzi Cin, Mehmet Davut Göksu, Meryem Kılıç, Metin Önal Mengüşoğlu, Mevlana İdris, Murat Koparan, Murat Sözer, Mustafa Aydoğan, Muzaffer Doğan, Nurettin Durman, Orhan Özekinci, Osman Özbahçe, Özcan Ünlü, Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay, Recep Garip , Selçuk Küpçük, Sevim Arslan, Suavi Kemal Yazgıç, Sümeyra Yaman, Şafak Çelik, Şeref Akbaba,Taner Taştekin…

 

 

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?