banner15

Umberto Eco'dan ilginç vasiyet

Umberto Eco, 10 yıl boyunca kendisi ile ilgili hiçbir etkinlik düzenlenmemesini vasiyet etmiş

Umberto Eco'dan ilginç vasiyet

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden İtalyan yazar, filozof, göstergebilimci ve eleştirmen Umberto Eco’nun 10 yıl boyunca kendisiyle ilgili etkinlik düzenlenmemesini vasiyet ettiği ortaya çıktı.

ANSA haber ajansında yer alan habere göre, 19 Şubat’ta Milano’da 84 yaşında ölen Umberto Eco, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca eserleri ve düşünceleri üzerine konferanslar, buluşmalar ve akademik etkinlikler düzenlenmesini istemedi.

Söz konusu vasiyetin, 1980 yılında yayımlanan Gül’ün Adı adlı romanıyla dünya çapında üne kavuşmuş olan Eco’nun eşi Renate Ramge tarafından, yazarın arkadaşı ve meslektaşı göstergebilimci Patrizia Violi’ye aktarıldığı belirtildi.

Patrizia Violi vasiyeti, “Bu da profesörün son şakası” diye niteledi.

Eco’nun, ölümüne kadar uzun yıllar çalıştığı Bolonya Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, “Bu fikir, Eco’nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz,” diye konuştu.

ANSA, İtalya’da Eco’nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı.Umberto Eco,

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 17:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48