banner15

Üniversiteler meslek okullarına dönüştü

Mesele dergisinde, Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Doğan’la yapılan söyleşi üniversite meselesini farklı yönleriyle ele almak açısından yararlı. Kemal Gürüz’den itibaren üniversitelerin Amerikan sistemine dönüştüğünü belirten Doğan, aynı zamanda vakıf üniversitelerinde çalışanların yaşadığı sorunlara da değiniyor

Üniversiteler meslek okullarına dönüştü

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Üniversitelerde güvencesizliğin artması, sosyal hakların erimesi türünden eleştiriler kadar her şehirde en az bir üniversite açılması üniversitenin yaygınlaşmasıyla şeklindeki övgüler bir arada gidiyor. Üniversiteye içerden bakanlarsa iri meslek okullarına dönüşmekten şikâyetçiler. Cevval akademisyen adayları ise ALES’in her bilim dalı için ortak bir sınav olmasından rahatsızlar. ALES’in şu anki işlevsizliğine karşın aşırı değer atfedilmesinden kaynaklanan bir durum bu.

Mesele kitap dergisi, 95. sayısında kapağına Yeni Türkiye’nin “yeni üniversiteleri”ni taşıdı. Bologna süreci ve piyasalaştırma ile birlikte asistanların, akademisyenlerin yaşadığı sıkıntılar ve mobbing ile birlikte çalışmaya zorlanmaları değişik boyutlarıyla ele alınıyor. Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Doğan’la yapılan söyleşi üniversite meselesini farklı yönleriyle ele almak açısından yararlı. Ağırlıklı oarak akademisyenlerin yaşadığı sıkıntılara değinilse de bugünkü üniversite sistemine dair “sol” konumlanışının hareket noktalarını belirgin kılıyor. Doğan, performansla bilimsel üretimin aynılaştırılmasından ötürü üniversitelerin sürekli para kazanmak için programlar ve işler yaptığını bunun da standart bir meslek okuluna dönüşüm sürecini hızlandırdığını dile getiriyor. Üniversite sisteminin piyasaya endeksli hale gelmesinin eleştirildiği söyleşide, üniversitelerin her dönemde mevcut hükümetle iyi geçinmek istemesinin bilinen bir durum olduğu hatırlatılıyor. Dolayısıyla AKP devrinde ekstra bir kadrolaşmanın olmadığı söyleniyor. Kemal Gürüz’den itibaren üniversitelerin Amerikan sistemine dönüştüğünü belirten Doğan, aynı zamanda vakıf üniversitelerinde çalışanların yaşadığı sorunlara da değiniyor. Akademinin gündelik sorunlarla uğraşmaktan uzan vadeli plan ve program yapamadığını söyledikten sonra, yaygınlaşan eğilimlere temas ediyor ve şöyle sonlandırıyor söyleşiyi:

“İş güvencesi açısından gelinen noktada Avrupa bizden daha kötü durumdadır üniversitelerde. Sermayeden bağımsız üniversite diyorsanız Marksist iktisat hala bu ülkenin belirli üniversitelerinde insanların ciddiyetle konuştuğu bir şey. Ben İtalya’da bulunduğum süreçte, “tarım ekonomisi filan çalışan insanlar varmış” diyenlere rastladım. Böyle giderse iyice onlara benzeriz, eleştirel fikirler iyice duyulmaz hale gelir. Bizim korku senaryomuz ondandır. Önemli olan iktidar sever eğilimleri değiştirmektir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 17:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35