VAV-DER'den engellilere yardım eli

Kütahya Vav-Der Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği’ne mensup sanatkârlar Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya şubesi yararına hazırladıkları eserlerle Dolmabahçe’den ihtiyaç sahibi engellilere el uzattı

VAV-DER'den engellilere yardım eli

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni-Kültür Servisi

Kütahya Vav-Der Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği’ne mensup sanatkârlar Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya şubesi yararına örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak hazırladıkları birbirinden kıymetli eserlerle Dolmabahçe’den ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza el uzattı.

Kütahya’da geleneksel sanatlar eğitimine verdiği maddi ve manevi desteğin yanı sıra öncülük ettikleri sosyal sorumluluk projeleriyle de kamuoyunun ilgisini çeken VAV-DER, çininin yurdu Kütahya’da öz sanatlarımıza yeni isimler ve eserler kazandırmaya devam ediyor.

VAV-Der’in son hayır çalışması 4 Temmuz Cumartesi günü Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu’nda düzenlediği ve 12 Temmuz Pazar gününe kadar sanatseverlerin hizmetine açık kalacak sergide hat sanatının Anadolu coğrafyasında gösterdiği gelişmeyi izlemek mümkün.

30 kadar sanatkâr, Kütahya’dan İstanbul’a büyük ümitlerle gelmiş. Bu ümitlerin öznesinde muhtaç durumda bulunan engellilere yardımcı olabilmek gibi ulvi bir gaye var. Kütahyalı hattatlar, müzehhipler, fotoğraf sanatkârları, ressamlar onlarca eserlerinin gelirini Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya şubesine vakfetmiş. Zer Ahşap da, ustası Enes Şahin’in İstanbul’daki atölyesinde hazırladığı naht eserlerle Kütahyalı engellilerin yanında saf tutmuş. Eser satışından elde gerilecek gelirin tamamı engellilere bağışlanacak.

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Bu noktada “marifet iltifata tabidir” sözü akla geliyor. Maalesef üstatların birbirinden âlâ eserlerinin bulunduğu sergi açılışında hayal kırıklığı yaşandı. Davetli olmalarına rağmen Kütahya Valiliğinden, Kütahya Belediyesi’nden, İstanbul’da faaliyet gösteren Kütahya’dan Yetişenler Derneği’nden, İstanbul’daki Kütahyalı iş adamlarından hiç kimse açılışa katılmadı. İstanbullu sanatseverler ve koleksiyonerler de etkinliğe ilgi göstermedi. Bu durum cemiyetimizin/söz konusu ilgililerin bir ayıbı olarak Dolmabahçe Saray Koleksiyonları Sergi Salonu’nun tam orta yerine düştü.

HATTAT MAHMUT ŞAHİN: İLMİN ZEKÂTI YÜZDE YÜZDÜR.

Sergi açılışında görüştüğümüz Şabaniye Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı Hat Hocası Mahmut Şahin, “Türkiye’nin neresinden bir hayır sergisi isteği gelse öğrencilerimizle birlikte emirlerine âmadeyiz. Malın zekâtının kırkta bir, ilmin ve sanatın zekâtının yüzde yüz olduğunun bilincindeyiz” diyerek sanatkârlarda bulunması gereken ahilik kültürünün inceliklerine ve diğerkâmlığa vurgu yaptı.

Hat, tezhip, minyatür, ebru, resim, yaprak oyma, naht ve fotoğraftan oluşan 130 eserlik serginin açılışında Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile, Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şube Başkanı Hatice Yakar ile, tombak ustası İsmail Bülbül ile, hat ve ebru sanatkarı İsmail Tülüce ile, Ressam Mustafa Er ile tanışıp sohbet etme imkanımız oldu. Ayaküstü sohbetlerimizde Kütahya’da öz sanatlarımızın kaydettiği gelişmeyi müşahede ettik.

Sergi özelinde VAV-Der Başkanı Hattat-Ressam Arif Çelik’le hasbıhal ettik.

İbrahim Ethem Gören: Arif Bey, serginin amacı nedir?

Arif Çelik: Sergimiz Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi yararına düzenlendi. Hattatlar olarak elimizden geldiğince yapabildiğimiz bir destek çalışması olarak düşündük.“BAŞIMLA BERABER”

Böyle bir sergi fikri nasıl ortaya çıktı?

İstek, TSD yetkililerinden geldi. Aslında bu çalışma için pek de uygun olmadığımız bir zamandı; bir yardım sergimizin ardından, tüm sanatçıların sergi yorgunluğunu henüz üzerlerinden atamadıkları bir dönemdi. PEKAY Derneği yararına, Görev başında yaşamını yitirmiş polis çocuklarının eğitiminde kullanılmak üzere kaynak oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz sergi henüz bitmişti. Mezkûr sergi oldukça ses getirdi. Ardından bahsettiğim gibi TSD yetkilileri de böyle bir sergi talebinde bulundular. Hocamız Hattat Mahmut Şahin mezkûr talebe hiç düşünmeden ve kendi ifadesiyle “ Başımla beraber” yanıtını verince bize hızlı bir şekilde hazırlanmak kaldı. Bu sergi de böylece ortaya çıktı.

Ne kadarlık bir hazırlık süreciniz oldu?

Durumun aciliyetine binaen çok uzun olmayan bir sürede hazırlandık. Eserlerin bir kısmı önceden elimizde var olan eserlerimizdi. Fakat eser sayısı azdı. Eserlerin kalan kısmını 6 ay gibi bir sürede hazırladık. Önceki eserlerimizin hazırlanmasıyla birlikte toplamda bir yılımızı almış oldu.

Kaç eser var? Hangi sanatkârlar sergide yer alıyor?

Sergide 150 dolayında eser var. Sanatçılar ise şöyle:

Mahmut Şahin, Arif Çelik, Ahmet Türk, Ali İhsan Çanakoğlu, Adem Ceyhan, Erkan Bakım, Eyüp Can Sarı, Kadriye Özkul, Hidayet Şen, Hatice Bütün, Havvanur Karabulut, İsmail Tülüce, Murat Oruç, Mustafa Er, Nurettin Ötegen, Ömer Kısa, Rumeysa Günay İnanç, Süleyman Hatipoğlu, Şenol Özmen, Şerife Çavuşoğlu, Şengül Mercan, Şenay Acet, Ülfet Balon, Zuhal Sünger.

Serginin özel bir teması var mı? Hat levhalarının ibaresinde yoğunlaşan konular neler?

Özel bir temamız yok. Ayet-i Kerimelerden, hadis-i şeriflerden, kibar-ı kelamdan levhalarını sanatsever hayır sahiplerinin ilgisine arz ettik.

Sanatkârlara sosyal sorumluluk projelerinde ne tür görevler düşer?

Bizim elimizden yazmak geliyor ve yazıyoruz. Sadece sanatkârların değil; herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyorum. Biz mutfağındaydık, restoran bölümünde de birilerinin olması gerekiyor ki mutfak çalışmaya devam edebilsin.

MARİFET İLFİFATA TABİDİR

Bu türden başka projeleriniz olacak mı?

Şu anda benzer bir çalışma daha yapılıyor. Yine bir dernek yararına… Geçtiğimiz yıl yaptığımız sergilerin tamamı yardım amaçlıydı. Henüz projelenmiş başkaca bir çalışmamız olmamakla beraber bundan sonra da bu türden sosyal sorumluluk projelerimizin olacağını düşünüyorum. Sanatseverlerin bizi desteklediği müddetçe bu türden çalışmalara devam edebileceğimizi belirtmek isterim.

Sergi vesilesiyle okuyucularımıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?
Tüm sanatseverleri ve özellikle İstanbul’da ikamet edenleri sergiyi görmeleri için bekliyoruz. Dediğimiz gibi bu bir sosyal sorumluluk projesi. Devlet büyüklerimizi aramızda; hatta yanımızda görmek istiyoruz. Marifet iltifata tabidir elbette. Bu nedenle herkesi görmeye, gezmeye, destek olmaya çağırıyoruz.

İlginiz için teşekkür ederim.

Geleneksel sanatlarımızı gündemde tutma adına yaptığınız haberlerden dolayı asıl bizler size çok teşekkür ediyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 13:06
banner53
YORUM EKLE

banner39