banner39

Yarım kalmış bir niyet: Malazgirt Zaferi Cemiyeti

Uğur Kökden, Eğil Dağlar üzerine kaleme aldığı değinide Yahya Kemal’in Malazgirt’in 900. Yıldönümü’nü düşünerek bir Malazgirt Zaferi Cemiyeti’nin kurulmasını arzuladığını belirtiyor

Kültür Sanat 10.08.2015, 15:40 10.08.2015, 15:40
Yarım kalmış bir niyet: Malazgirt Zaferi Cemiyeti

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Yahya Kemal’in düzyazıyla yazılmış bir “Milli Mücadele Destanı” olarak anılan Eğil Dağlar adılı eseri 1966’dan bu yana 16 defa basıldı. Uğur Kökden, tümü gazete yazıları olan ve belirli bir tarih sırasıyla bir araya getirilen kitap üzerine bir değini kaleme aldı. Sözcükler’de yayımlanan yazının son kısmında şunları yazıyor Kökden:

Eğil Dağlar’ı bütünleyen çok önemli- ancak yarım kalmış- bir niyet, Y. Kemal’in- Tanpınar’la Malazgirt’in 900. Yıldönümü’nü düşünerek birlikte görüşüp olgunlaştırdığı- bir ‘Malazgirt Zaferi Cemiyeti” kurulması isteğidir, diyebiliriz. Süleymaniye’de bir bayram sabahı rastladığı ‘ön safta oturmuş nefer esvaplı birisi”ne bakarak soran da o değil miydi? Derin gözleri yaşlarla dolu,/ yüzü dünyâda yiğit yüzlerinin en güzeli!/ Vatanın hem yaşayan vârisi hem sâhibi o!’

Niçin Malazgirt? Çünkü daha o tarihte Yahya Kemal biliyor ki, sonraki yılların Haçlı Seferleri’nin gerçek nedeni Malazgirt kapısından batıya akan Türkler’in önünü kesmek; geç olmadan zamanında kesebilmek! 1900’lü yılların başında Avrupa’yı iyi tanıyan Yahya Kemal’in böyle bir görüşe sahip olması hiç şaşırtıcı değil!

Dolayısıyla, Alp Arslan’ın Ruhuna Gazel şiiri de şaşırtıcı değil!”

Yahya Kemal ve Tanpınar'ın "büyük kültürel gelenek" inşasının parçası olarak düşünülen bu cemiyet fikri, anlamlı bir karşılık bulmadığı için kurulamamış olsa gerek.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?