Yarın müzeler ücretsiz

18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla müzeler yarın saat 23.00'e kadar açık ve ücretsiz olacak.

Yarın müzeler ücretsiz


Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM), 18 Mayıs'ı tüm dünyada Müzeler Günü ilan etti. Bu gün, Türkiye'de 1982 yılından beri kutlanıyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, Müzeler Günü kapsamında her sene bir tema belirlendiğini anlattı. Bu seneki temanın ise "Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği" olduğunu belirtti. 

Genel Müdürlük olarak bu tema kapsamında birçok geleneği barındıran zengin kültürel değerleri gelecek nesillere aktarmak için etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Gürül, Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan iş birliğiyle öğrencilerin müzeleri ziyaret ettiğini vurguladı.

Gürül, bazı müzelerde okul öncesi çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapıldığını belirterek, "Çocuklarımız çivi yazısıyla tablet yapıyor, sikke basıyor. Bazı arkeoloji müzelerinde çocukların ilgisini çeksin diye arkeolojik kazılar düzenleniyor. Küçük misafirlerimiz toprak havuzlarda kazı deneyimi yaşıyorlar" dedi.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüyle yaptığı iş birliği kapsamında müzelerde belli günlerde konserler düzenlendiğini anlatan Gürül, bu etkinliğin ilgiyle karşılandığını söyledi.

Gürül, müze kültürünün ve müzeye giden kişi sayısının her geçen gün arttığından bahsederek, "Müzeler Günü dolayısıyla yarın ziyaretçilerimizi müzelerde ücretsiz ağırlayacağız. Müzeler güne özel olarak saat 23.00'e kadar gezilebilecek" dedi.

Sümela Manastırı'nın ilk etabı açılıyor

Restore edilen Bodrum Kalesi'nin bir bölümünün de yarından itibaren ziyarete açılacağını vurgulayan Gürül, "Bir hafta sonra yani 25 Mayıs'ta ise Sümela Manastırı'nın ilk etabını açıyoruz" diye konuştu.

Sümela Manastırı'nda taş düşme riskine karşı çelik ağlar gerildiğini, dağcı ekiplerin çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Gürül, müzenin tamanının ziyarete bu çalışmalar bittikten sonra açılacağını anlattı.

banner53
YORUM EKLE

banner39