banner39

Yaşar Kemal Nobel'i ne zaman alacak?

Notos dergisinin geleneksel hale getirdiği soruşturması bu yıl "Türk edebiyatından hangi yazarın Nobel Edebiyat Ödülü'nü almasını istersiniz?" sorusuyla yapılmış. 274 kişinin -"kültür komiserinin" de diyebiliriz- katıldığı soruşturmada ilk sırayı Yaşar Kemal almış.

Kültür Sanat 25.03.2013, 18:27 25.03.2013, 18:27
Yaşar Kemal Nobel'i ne zaman alacak?

Ali Koçak / Kültür Servisi

Notos, her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık soruşturmalarının yedincisinin sonuçlarını Şubat-Mart sayısında açıkladı. Konusu "Türk edebiyatından hangi yazarın Nobel Edebiyat Ödülü'nü almasını istersiniz?" olarak belirlenen Notos'un 38. sayısındaki soruşturmasına kültür sanat dünyasından 274 kişi katılmış.

Nobel Edebiyat Ödülü'nü alması en çok istenen yazarlar sıralamasında Yaşar Kemal birinci sırada yer alırken onu yazar Leyla Erbil ile şair Gülten Akın takip etti. Listede yer alan diğer edebiyatçılar ise Adalet Ağaoğlu, Hasan Ali Toptaş, Murathan Mungan, İhsan Oktay Anar, Enis Batur, Latife Tekin ve Tahsin Yücel olarak sıralandı. Anlaşılan o ki, sol kültürel çevreler Yaşar Kemal'den önce Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmesini hâlâ sorun olarak görüyorlar.

Top 10'un ardından şu isimler gelmiş: Ferit Edgü, Selim İleri, Füruzan, Ahmet Oktay, Elif Şafak, Vedat Türkali, Ayfer Tunç, Barış Bıçakçı ve Cemil Kavukçu. Listede Sezai Karakoç da yer almış. Kaçıncı sırada dersiniz? Söyleyeyim 16. sırada. Kimlerin Karakoç'u bu listeye yazdığını bilemeyiz fakat bu liste için Karakoç'u önermek Karakoç'u anlamamanın bir işareti olabilir!
Notos yayın yönetmeni Semih Gümüş soruşturmayı yapmalarının nedenini ve çıkan sonuçları şöyle değerlendiriyor: "Nobel Edebiyat Ödülü, kendisiyle yapamadığımız gibi, uzak durmayı da pek denemediğimiz bir çekim merkezi. Bizden uzakta, birilerince tasarlanıp uygulanmaya başlamış ama bütün dünyayı şu ya da bu ölçüde ilgilendirmiş. Biz de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kimin aldığını her yıl konuştuk, bunun üstünde durduk, olumlu bulduk ya da sert sözlerle eleştirdik. En çok da Nobel Edebiyat Ödülü'ne kimin değer görülüp görülemeyeceğini ya da ödülün edebiyatın dışındaki hangi nedenler yüzünden verildiğini tartıştık. Yazarları, okurları, yayıncıları ve bunların dışında kalan çeşitli kesimleri yakından ilgilendiren, merakları kışkırtan Nobel Edebiyat Ödülü'nü, Notos'un geleneksel yıllık soruşturmalarının bu yılki konusu olarak seçmeye karar verdik. Herkesin kendince önemli bulduğu, en beğendiği, en sevdiği, ödüle en çok değer gördüğü yazarlar, şairler. Bugünkü edebiyatımızın yazarı ve okuruyla bu konudaki eğilimini gösteren bir sonuç ortaya çıkarabilmek için."

"Başvurduğumuz yazarlardan üç yazar adı önermelerini istedik. Soruşturmamıza katılan 274 kişi, 86 yaşayan yazarın adını verdi. Önerilen yazarlar en çok önerilenlerden başlanarak sıralandı. Anlamlı bir toplam olabileceğini düşünerek, ilk yirmi yazarı açıklamaya karar verdik."
'Türk Edebiyatından Hangi Yazarın Nobel Edebiyat Ödülü'nü Almasını İstersiniz?' soruşturmasında 274 seçicinin ilk sıraya değer gördüğü Yaşar Kemal, edebiyat kamuoyumuzun genel onayını gösteriyor. Bunu hemen belirtebiliriz. Yaşar Kemal, soruşturmaya katılan her üç kişiden ikisince önerilmiş. Yaşar Kemal adı, Nobel Edebiyat Ödülü'nden söz edildiğinde uzun yıllardan beri her zaman akla ilk gelen ad olmamış mıdır?" Nobel soruşturmasının almak fiili üzerinden kurulması da dikkat çeken bir ayrıntı. Bakalım, Nobel komitesi Notos'un bastırmasıyla Yaşar Kemal'e ödül verecek mi?

Şu da olabilir tabii: Önümüzdeki yıllarda es kaza bu isimlerden birine Nobel edebiyat ödülü verilirse Semih Gümüş kendisini "altın" zannedebilir!

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?