banner15

Yeni Türk Edebiyatı araştırmaları

Yeni Türk Edebiyatı dergisinin son sayısında, şiir ve roman incelemeleri ağırlıklı bir yer tutuyor

Yeni Türk Edebiyatı araştırmaları

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Yeni Türk Edebiyatı dergisinin 8. sayısı çıktı.  Dergide yer alan yazılar yanında 1930’lu yıllara ait iki belgenin muhtevası Türk solunun tarihi açısından önemli.

Derginin bu sayısında şiir ve roman incelemeleri ağırlıklı bir yer tutuyor.  Salim Çonoğlu’nun “Şiirle Başlayan Hayat: Cengiz Dağcı’nın Şiirleri Üzerine Bir Değerlendirme” başlıklı yazısı Dağcı’nın pek bilinmeyen şairliği üzerinde duruyor.  Caner Solak “Ahmet Mithat’ın ‘Çingene’ Adlı Romanında Ötekine Duyulan Arzu Üzerine Bir İnceleme” yazısında Ahmet Mithat’ın roman anlayışı üzerinden arzu meselesi irdelenmekte.

Meral Demiryürek Anadolu’ya Tantuna Giden Bir Kirpi: Refik Halit Karay” yazısında, İttihat ve Terakki yönetimine muhalefetinden dolayı 1913 yılında Anadolu’ya sürgün gönderilen Refik Halit’in yazı ve eserlerinde Sinop, Çorum, Ankara ve Bilecik’teki menfa hayatına ilişkin yaklaşımlarını tespit etmeye çalışıyor.

Hamdi Gültekin “Mütareke Dönemi Dergilerinden “Şair Nedim” yazısında 1919 yılında haftalık bir edebi mecmua olarak on sekiz sayı yayımlanan Şair Nedim mecmuasının yayın serüvenini aydınlatıyor.  Eylem Saltık, “Deneyimin Hüzünlü Ağıtı: Tevfik Fikret Şiiri” başlıklı yazısında Tevfik Fikret’in asıl trajedisinin düşünme kaynaklı olduğu ortaya konulmaya çalışılıyor.

Sabahattin Çağın “Tanzimat Dönemi Türk Romanında Kafkasyalı Köleler” de Tanzimat Edebiyatı romanı temalarından kadın eğitimi ve esarete değiniyor.  Mehmet Emin Uludağ “Yediçınar Yaylası Romanında Mekân Poetikasına Dönük Bir Deneme”de Kemal Tahir’in roman dünyasından bir kesit sunuyor.

Belgeler kısmında ise Nâzım Hikmet üzerine iki belge yer alıyor. Ömer Özcan’ın arşivinde bulunan iki resmi  yazı Türk solu tarihi bakımından oldukça önemli.

Derginin sonunda birinde eleştiri kitabından “roman” olarak söz açan üç kitabın tanıtma yazısı yer alıyor.  

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35