banner39

Yıldız Sarayı'nda tezhip gülleri açıyor

Müzehhibe Serap Bostancı kutlu doğumun 1441. yılında 50 eseri ile Yıldız Sarayı'nda olacak

Kültür Sanat 05.04.2012, 09:51 05.04.2012, 10:12
Yıldız Sarayı'nda tezhip gülleri açıyor

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni

Tezhip ve minyatür sanatçısı Serap Bostancı Tuluk, Kutlu Doğumun 1441. yılı münasebetiyle gül temalı eserleriyle Yıldız Sarayı'nda...

Sanatçı, Sevgili Peygamberimizi anlatan ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler, kasideler, na'tlar ve mevlid-i şerif beyitleriyle Efendimizin (sav) örnek hayatını tezhip sanatının kadim klasik üslubuyla genç neslin irfanına sunuyor.

Tezhip ve minyatür sanatçısı Serap Bostancı Tuluk, IRCICA bünyesinde 6 Nisan Cuma günü saat 17:00'de Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren tarafından açılacak sergide ülkemizde her yıl giderek artan bir coşkuyla kutlanan Kutlu Doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde son yıllardaki sanat birikimi sanatseverlerin beğenisine arz edecek.

Tezhip, halkâr, minyatür ve tarama teknikleriyle oluşturulan 50 levha sanatseverlere kutlu doğumu sanat ve estetik güzelliklerle birlikte aktarma amacını taşıyor...

"Tezhip sanatında klasiği öğrenmeden yapılan yeniliklere, getirilen yorumlara karşıyım. Ancak klasikler hazmedildikten sonra yorumlamalar mümkün olabilir. Klasiğe uygun formlardan hayal edilmiş formlar üzerinde çalışıyorum" diyen sanatçı Bostancı'nın Kutlu Doğum sergisinde 50 tezhip eseri yer alıyor.

ESER SİZİ "A"DAN "Z"YE GÖTÜRÜYOR

Kutlu Doğum için birbirinden âlâ tezhip ve minyatür eserlerine imza atan, hilye-i şerifler tezyin eden Müzehhibe Tuluk'a tezhip yaparken içinde bulunduğu halet-i ruhiyeyi sorduğumda aldığım cevap şöyle oldu:  "Eser, kendini yönlendiriyor. Tezhibe "a" ile başlıyorsunuz, eserin derinliklerine nüfuz ettikçe o sizi "z"ye; başka bir yere götürüyor...

Sanatçı Yıldız Sarayı'nda açılacak ikinci kişisel sergisinde, Hattat Hüseyin Kutlu, Abdülhadi Edol Dönmez, Prof. Dr. Fevzi Günüç, Betül Kırkan, Emine Sağman, Ahmet Zeki Yavaş ve Melek Üçgül Sayıcı'nın kamış kalemlerinden neşet eden ve Son Peygamber Muhammed Mustafa Aleyhisselam'ı konu edinen ayet-i kerimeleri, hilye-i şerifleri, kibar-ı kelamları ve na'tları 16. yüzyıl Osmanlı sanat anlayışına uygun bir tarzda yeniden yorumlayarak, fırçasından murakkaaların müşfik yüzüne aktarmış.

ALİ ÜSKÜDARÎ GÜLLERİNİ YENİDEN YORUMLADI

Tuluk'un tezhip formlarında güllerin ayrı bir yeri var. Sarıdan maviye; turuncudan kırmızıya hemen tüm renklerin bulunduğu güller tarayan sanatçı, Osmanlı çiçek ressamı Ali Üsküdarî'nin stilize ettiği gülleri yeniden yorumlamış. Sanatçı, eserlerinin etrafında dönüp duran, Muhammed (sav) isminin içinde gonca veren, ayet-i kerimelerin etrafını süsleyen yüzlerce gül taramasını, gül çiçeğinin Peygamber Efendimizin remzi olmasıyla açıklıyor.

DUAM 26 YIL SONRA KABUL OLDU

Tezhip sanatında 26 yılı geride bırakan Müzehhibe Serap Bostancı Tuluk'un IRCICA'da sergi açma fikri öğrencilik yıllarına; çeyrek asır öncesine dayanıyor. Bostancı Hoca hasbıhalimizde konuyla ilgili olarak şunlardı söyledi: "Tezhiple tanışalı henüz iki yıl olmuştu. IRCICA'da bir ödül törenine davetliydim. O gün Topkapı Sarayı Nakışhanesi'nden Hocam Melek Antel'e IRCICA tarafından sanat hayatının 25'inci yılı dolayısıyla ödül veriliyordu. İşte o ödül töreninde, bir gün IRCICA'da sergi açmanın bana da nasip olması için dua etmiştim. 26 yıl sonra dualarım kabul oldu..."

14 Nisan tarihine kadar Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda sanatseverlerin beğenisine açık kalacak olan sergiye ilişkin detaylı bilgi IRCICA'nın 0212 259 17 42 nolu telefonundan edinilebilir.

banner53
Yorumlar (1)
Halit PAS 9 yıl önce
Kutlu doğum a yaraşır etkinliklerden biri olacağını düşünüyorum.Müzehhibe hanımı tebrik ediyorum.Başarılarının devamını diliyorum.
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?