banner39

Yoğun bakıma alınan Ayşe Şasa dua bekliyor

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlık sonucu önce kemoterapi gören daha sonra zatürre teşhisi konulan senarist Ayşe Şasa dua bekliyor

Kültür Sanat 04.06.2014, 15:59 04.06.2014, 16:15
Yoğun bakıma alınan Ayşe Şasa dua bekliyor

Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşıyor. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı kemoterapi gören, sonrasında zatürree geçiren ve şimdi yoğun bakım ünitesinde bulunan Şasa, hayat mücadelesi veriyor. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Gramofon Avrat gibi unutulmaz filmlerin senaryosunu yazan Şasa’nın bilincinin tümörden dolayı tamamen kapalı olduğu belirtiliyor.

Türk modernleşme tarihi ve sürecinin travmatik tecrübelerini yaşayan, bunu kendi ruh aleminde çalkantılı bir şekilde hisseden, sonrasında manevi bir açılımla yeryüzündeki varoluşunu farklı bir şekilde değerlendiren ve yaptığı sinema yorumları ve farklı Yeşilçam yaklaşımıyla sinema anlayışımızda dönüşüm meydana getiren entelektüel bir şahsiyet, Ayşe Şasa. 1940’larda başlayan hayat hikayesi, 1970’lerde geçirdiği ağır rahatsızlıkla nerdeyse hayattan el çekme aşamasına gelir. 1980’lerde ise İbn’ül Arabi’yle olan bir gönül muhaveresiyle hayatın manevi boyutunda önemli kademelere geçen Şasa, tasavvuf ve sinema konusunda sahici değerler ortaya koydu. Gerek kendi yazdığı kitaplar, gerekse kendiyle yapılan uzun soluklu röportajlar her kesimden gençler için ilgi odağı oldu. Birçok gence de bilfiil yaptığı yol göstericilik, aslında kendi yaşadığı ruh macerasının bir nevi pratiğe dökülmesi anlamına da geliyordu. Moderniteye ilişkin okumaları ve Batı karşısında bu coğrafya insanının takınabileceği tavırlar hususunda çok özgün şeyler dile getirdi.

Önceki sene kanserle mücadeleden başarıyla çıkan Şasa’nın tedavisi devam ediyordu. Ancak yeniden nükseden kanserin iki hafta önce vücudunun tamamına yayılmış olmasından dolayı yoğun bakıma alındı. Şasa’nın sağlık durumu ile ilgili bilgi aldığımız kardeşi Aziz Şasa, Ayşe Şasa’nın bir süredir kemoterapi gördüğünü ancak bu kez olumlu sonuç alınamadığını belirtti. Kendisine Allahtan acil şifalar diliyoruz.

TÜRK SİNEMASININ ‘AYŞE ABLASI’

Türk sinemasının ‘Ayşe ablası’ en usta senaristlerden Ayşe Şasa, 1941 yılında İstanbul'da doğdu. Şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde okudu, 1960 yılında mezun oldu. Robert Kolej'in İdari Bilimleri Bölümü'ne devam etti (1963-1965). 1963 yılından itibaren senaristlik yaptı. Bu yıllarda kendisini Marksist olarak tanımlıyordu. Kemal Tahir ile güçlü bir dostluk kurdu ve bu dostluğun onun üzerinden derin etkileri oldu. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Utanç ve Gramofon Avrat gibi filmlere imza attı. 1993 yılında sinemayla ilgili Yeşilçam Günlüğü adlı denemeleri yayınlandı. Bu ana kadar başından üç evlilik geçti. İkinci evliliğini ünlü Yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptı. Son evliliğini ise merhum senarist Bülent Oran ile yaptı. Şasa, 32. İstanbul Film Festivali’nde Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş bir sanatçı olarak  "Onur Ödülü" verildi. Bir Ruh Macerası, Yeşilçam Günlüğü, Düş Gerçeklik Sinema, Delilik Ülkesinden Notlar, Şebek Romanı ve Vakte Karşı Sözler yayınlanmış eserlerinden bazıları…

Kaynak: Star

Yorumlar (1)
İ. Ethem Gören 8 yıl önce
Rabbim yardımcısı olsun. İman selameti versin. Amin.
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?