banner39

Zarif Şair 29 yıl önce bugün vefat etmişti

Çok sayıda şiir, hikaye ve denemenin yanında çocuk edebiyatı alanında da eserler veren Yazar ve Şair Cahit Zarifoğlu, 7 Haziran 1987'de vefat etmişti

Kültür Sanat 07.06.2015, 09:54 07.06.2016, 10:51
Zarif Şair 29 yıl önce bugün vefat etmişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şair Cahit Zarifoğlu vefatının 29. yıldönümünde gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle anılacak.

Zarifoğlu için ilk program Küplüce'deki mezarı başında yapılacak. Bugün 12.00'da yapılacak programa Türkiye Yazarlar Birliği üyeleri ve sevenleri katılacak.

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

Şair, roman ve deneme yazarı Cahit Zarifoğlu aslen Kahramanmaraşlıdır. 1940 yılında Ankara'da doğmuş olan Zarifoğlu'nun çocukluğu Kahramanmaraş'ta geçmiştir. Lise sonrasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Askerliğinin kıta hizmetini Sarıkamış Dağcı Alayı'nda ve 1974 Kıbrıs Harekâtını müteakip Kıbrıs'ta ikmal etti. Goethe Enstitüsü'nün dil kurslarına katılmak üzere iki defa Almanya'ya gitti.

Üniversite eğitimi sırasında Diriliş Dergisinde çeşitli şiirleri yayımlandı. 1976'dan sonra, kurucularından olduğu Mavera Dergisinde de şiirleri, birkaç hikâyesi, senaryo çalışmaları, günlükleri ve "Okuyucularla" ismini verdiği sohbetleri yayımlandı.

Mavera Dergisi'ni çıkartmaya başladığı süreçte TRT Genel Müdürlüğü'nde mütercim sekreter olarak da görev aldı. 7 Haziran 1987 tarihinde vefat etti. Mezarı Beylerbeyi'ndeki Küplüce mezarlığındadır.

Eserleri:

Şiir: İşaret Çocukları, Yedi Güzel Adam, Menziller, Korku ve Yakarış, Gülücük, Ağaç Okul

Günlük: Yaşamak

Roman: Savaş Ritimleri

Deneme: Bir Değirmendir Bu Dünya, Zengin Hayaller Peşinde

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?