Kanada, Holokost'la 1915'i birlikte anacak

Kanada Federal Meclisi'nde kabul edilen yasayla Yahudi Holokost'u, Ruanda soykırımı ile 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları da her yıl Nisan ayı boyunca düzenlenecek etkinliklerle anılacak

Kuzey Amerika 25.04.2015, 09:27 25.04.2015, 09:27
Kanada, Holokost'la 1915'i birlikte anacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada Federal Meclisi, Nisan ayını "Soykırım Anma Ayı" olarak ilan etti.

Federal Meclisin dünkü oturumunda oy çokluğu ile kabul edilen M-587 nolu tasarı , iktidardaki Muhafazakar Parti Mississauga Milletvekili Brad Butt tarafından hazırlandı.

Kanada Ermeni Ulusal Komitesi ile birlikte hazırlanan kanun, her yıl Nisan ayı boyunca Yahudi Holokost'u, Ruanda, Ukrayna soykırımları yanı sıra 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da, soykırım olarak anma düzenlenmesini içeriyor.

KANADA İKİ TOPLUMU AYRIŞTIRMAYI SEÇTİ

Kanada’daki Ermeni Diasporası’nın, kanunlaşması için 20 yıldır mücadele verdiği tasarıya karşı, Ottawa’da gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan Lale Eskicioğlu, yaptığı açıklamada, son gelişme ile Kanada’nın Türk ve Ermeni toplumlarını bölen ve ayrıştıran yolu tercih ettiğini söyledi.

Kanada Türk Konseyi Üyesi de olan Lale Eskicioğlu, "Kanadalı politikacılar, Ermenilerin eline büyük bir koz verdi. Bundan böyle her Nisan ayında, Kanada halkının kafasına sözde soykırım iddialarını yerleştirmede daha rahat hareket edecekler. Biz de yıllardır karşı mücadele verdik ama, Kanada maalesef iki toplumu ayrıştırmayı ve bölmeyi tercih etti" diye konuştu.

Kanada Federal Meclisi, 21 Nisan 2004 tarihinde yapılan oylamada, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımıştı.

KANADA'DA ERMENİLER VE TÜRKLERDEN KARŞIT EYLEMLER

Ermeni Diasporası’nın, 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle düzenlediği gösterilere, Kanadalı Türkler de düzenledikleri karşı mitingle cevap verdi.

Kanada’nın başkenti Ottawa’da Federal Meclis binası bahçesinde toplanan Ermenilere karşı, Ottawa’nın yanı sıra Montreal, Toronto, Hamilton, Waterloo, Kitchener, Burlington ve Mississauga kentlerinden gelen yüzlerce Türk vatandaşı da aynı yerde karşı gösteri yaptı. Ellerinde Türk ve Kanada bayrakları ile meclis binasının bahçesini dolduran Türkler, attıkları sloganlarla Ermenilere karşılık verdi. Ermenilere "Yalanlara son verin", "Vergi paralarımızı yalanlarınıza harcamayın" ve "Tarihi tarihçilere bırakın" şeklinde dövizler taşıyan Türkler, daha sonra Türkiye’nin Ottawa Büyükelçilik binası önünde toplanan Ermenilere karşı, elçilik önünde yeniden bir araya geldi.

Ottawa Polisi ile Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP’nin yoğun güvenlik önlemleri aldığı her iki gösteride de, grupların birbirlerine yakınlaşmalarına izin verilmedi. Türk Büyükelçiliğinin etrafını güvenlik çemberine alan polis, Ermeni grupların Türk elçiliğinin önüne farklı bir yoldan gelmelerine izin verdi.

BAYRAK NÖBETİNDEYİZ

AA’ya konuşan Kanada Türk Platformu Başkanı Mesut Koçak, Ermeni yalanlarına karşı dünyanın dört bir tarafında ayağa kalkan ve ellerinde bayrakları ile elçiliklerin önünde toplanan Türkler gibi, kendilerinin de bayrak nöbetinde olduklarını söyledi. Karşı gösteriye, Irak, Mısır, Türkmenistan, Azerbaycan ve Somalili Müslümanların da destek verdiğini ifade eden Koçak, gelenlere teşekkür etti.

VATİKAN KENDİ GEÇMİŞİNE BAKSIN

Gösteride konuşan Montreal Yunus Camii İmam-Hatibi Selman Çetin, "Biz, dinimiz gereği soykırımın ne demek olduğunu iyi biliriz. Papa da, Vatikan’ın kanlı geçmişine bir bakmalıdır" dedi.

Son olarak engizisyon mahkemelerinde işkenceden ölenleri, Hocalı’da insanlık dışı muamele ile katledilen Müslümanları hatırlatan Selman Çetin, "Biz artık her yıl Nisan ayının bugünlerini, asıl soykırımı yapanların, yaptıkları pervasızca açıklamaları duyarak geçirmek istemiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?