Kanada Senatosu, Karabağ'ın 'devlet' olarak tanıyan önergeyi reddetti

Kanada Senatosunun dün gece saatlerindeki oturumunda görüşülen Dağlık Karabağ’ın bağımsız devlet olarak tanınması konusundaki önerge reddedildi.

Kuzey Amerika 09.12.2020, 09:20
Kanada Senatosu, Karabağ'ın 'devlet' olarak tanıyan önergeyi reddetti

Kanada Senatosu, Dağlık Karabağ’ın bağımsız devlet olarak tanınması konusundaki önergeyi reddetti.

Kanada Senatosunun dün gece saatlerindeki oturumunda önerge sunan Muhafazakar Partinin Yunan asıllı Quebec eyaleti Senatörü Leo Housakos’un teklifi, Senatonun çoğunluğu tarafından kabul görmedi.

Housakos, önergesinde, Kanada hükümetince Dağlık Karabağ’a yönelik sözde Azerbaycan ve Türkiye saldırganlığının kınanması, Türkiye’ye askeri malzeme ihracının daimi olarak yasaklanması ve Dağlık Karabağ'ın bağımsız devlet olarak tanınmasını istedi.

Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada, önergeye 53 senatör "hayır" oyu verirken, lehte oyların sayısı 16’da kaldı. Oylamada 5 senatör ise "çekimser" oy kullandı.

Fransa Ulusal Meclisi de geçen hafta skandal bir karar alarak, uluslararası hukuka göre, Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan "Dağlık Karabağ'ın acilen devlet olarak tanınmasını" öngören tasarıyı kabul etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
hunkartensi 3 yıl önce
en akıllıca politika bu sonuçta BM o bölgeyi Azerbaycan torağı olarak kabul etmiş durumda ha biz kabul ederiz demek karşı tarafa da aynı hakkın var olduğunu gösterir ki Fransa kabul ettik diye bir açklama yapmıştı şimdi kendileri düşünsünler Fransa dan ayrılmak isteyen toplumları kaç tane devlet tanıyabilir diye düşünmeleri lazım unutmuşlar tonla sömürgesi var ve bunların gönüllü olarak sömürge devleti olmadığını söylersek doğru çıkacaktır birisi zaten oylama yapıyor boyuna Fransız topraklarında dahi ayrılmak isteyenler var
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?