banner39

Kutuplar'a TIR'la 'cami' götürüyorlar-FOTO

Kuzey Kutbu'nda yaşayan Müslümanların Kutuplar'a cami çabası mutlu sona ulaşmak üzere.

Kuzey Amerika 16.09.2010, 12:11 16.09.2010, 12:57
Kutuplar'a TIR'la 'cami' götürüyorlar-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada'nın kuzeyindeki kutup bölgesinde yaşayan Müslümanların cami hayali, TIR'la gerçekleşiyor. Geçtiğimiz Nisan ayında faaliyetleri için bilgi aldığımız Zübeydullah Tallab kurumunun kurucusu Dr. Hüseyin Guisti cami için 250 bin dolar topladıklarını söyleyerek Kanada'nın ortasındaki Winnipeg'de yaptırdıkları portatif caminin TIR'la İnuvik'e götürüldüğünü kaydetti.

cami4.jpg

Yoksulluk nedeniyle 50 yıllık derme çatma bir karavanda ibadet eden İnuvikli Müslümanlar'a cami bağışlamak için yoğun bir çaba harcayan Zübeydullah Tallab
yetkilileri İnuvik'te cami inşa ettirmenin 2 kat daha pahalı olduğunu anlayınca, camiyi Winnipeg'de inşa ettirerek sonradan İnuvik'e götürmeye karar vermiş.

cami3.20100916121448.jpg

Camiyi Kanada'nın ortasındaki Winnipeg'den kuzeydeki İnuvik'e taşıyacak büyüklükte bir TIR, yolda bir buçuk şerit kapladığı için sadece belli saatlerde oto yola çıkabiliyor. Boş yollardan giderek yolunu yaklaşık 500 kilometre uzatan TIR, verdiği sık molalar nedeniyle gecikiyor. Sevkıyatın geri kalan bin 800 kilometrelik kısmı Hay ve Mackenzie nehirleri üzerinden yapılacak. Sevkıyat plana uygun yapılırsa prefabrik cami bu ay sonunda İnuvik'e ulaşacak.

İLGİLİ HABER: KUZEY KUTBU'NA İLK CAMİ YAPILIYOR

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?