banner39

Myanmar liderinin fahri vatandaşlığı iptal edildi

Kanada hükümeti, Aung San Suu Kyi'ye verilen fahri vatandaşlık ünvanını ülkesinde yaşanan Arakan zulmüne sessiz kaldığı için iptal etti

Kuzey Amerika 28.09.2018, 01:37 28.09.2018, 01:58
Myanmar liderinin fahri vatandaşlığı iptal edildi

Kanada parlamentosu, Myanmar lideri Aung San Suu Kyi'ye verilen fahri Kanada vatandaşlığını, Arakan Müslümanlarına yönelik soykırıma karşı etkin bir mücadele gösteremediği gerekçesiyle iptal etti. 2007'de verilen vatandaşlığın iptali kararı oybirliği ile kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı, Suu Kyi'nin sembolik olan fahri Kanada vatandaşlığının geri alınmasının nedenini "Arakan soykırımını kınamayı ısrarla reddetmesi" olarak açıkladı. 

Açıklamada, "Myanmar'ın generallerine karşı yaptırımlar uygulayarak, sorumluların uluslararası platformda sorumlu tutulmasını talep ederek, ve insani yardım sağlayarak Arakan halkını desteklemeye devam edeceğiz" ifadesi de yer aldı.

Kanada daha önce aralarında Dalai Lama, Malala Yousafzai ve Nelson Mandela'nın da olduğu beş kişiye fahri Kanada vatandaşlığı vermişti.

SOYKIRIM OLARAK TANIMIŞTI

Kanada Parlamentosu, bir süre önce Myanmar'da Arakanlı Müslümanların öldürülmesini 'soykırım' olarak nitelendirme kararı aldı.

Parlamentodaki tüm partilerin ortak oyuyla çıkan karardan iki gün önce Birleşmiş Milletler (BM) Rohingyalar olarak da bilinen Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen savaş, insanlık ve soykırım suçlarını belgeleyen bir rapor yayımladı.

Rapor, Myanmar'da işlenen suçlarda 'soykırım niyetinin' bulunduğunu ve genelkurmay başkanı dahil beş generalin uluslararası hukuk çerçevesinde yargılanması gerektiğini belirtti.

BM raporunda, tanık gözlemleri, uydu fotoğrafları ve başka kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda Kachin, Shan ve Rakhine eyaletlerinde Rohingyalara karşı işlenen suçlar belgelendi.

Raporda askerler ve diğer güvenlik güçlerinin cinayet, işkence, yağma, yargısız infaz, tecavüz, seks köleliği ve rehine alma gibi suçları işledikleri öne sürüldü.

Diğer yandan raporda, silahlı azınlık gruplarının ve Rohingya militan örgütü ARSA'nın bir kısım eylemlerinin de savaş suçu sayılabileceğine değinildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı, Arakanlı Müslümanların Myanmar’dan Bangladeş’e zorla tehcir edilmesinin insanlığa karşı suç ya da savaş suçu teşkil edip etmediğiyle ilgili ön inceleme başlatmıştı.

Zulümlerden kaçıp Bangladeş'e sığınan Rohingyaların sayısı en az 700 bin civarında. Suçlamaları reddeden Myanmar ise, ordunun militanlara karşı 'haklı' müdahalede bulunduğunu savunuyor.

Kaynak:www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?