banner39

ABD, ticari istihbarat da toplamış

Brezilya'da devlete ait Petrobas petrol şirketinin de ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin hedefleri arasında olduğu ortaya çıktı

Latin Amerika 10.09.2013, 11:03 10.09.2013, 11:31
ABD, ticari istihbarat da toplamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) yürüttüğü gizli telefon dinleme ve internet kayıtlarını izleme programının Brezilya'daki devlete ait Petrobas şirketini de hedef aldığı iddiası Brezilya'yı karıştırdı.

Brezilya'daki Globo televizyonunun, eski NSA analisti Edward Snowden'in basına sızdırdığı belgelere dayanarak önceki gün verdiği haberde, NSA'nın hedef aldığı şirketler arasında Petrobas ile Google'ın yanı sıra bankacılık sahasında faaliyet gösteren Society for World Wide Interbank Financial Telecommunications adlı şirketin de bulunduğu belirtilmişti. Güvenli para işlemleri olarak kabul edilen uluslararası bankalara para transferlerini denetleyen şirket, daha çok, adının baş harflerinden oluşan SWIFT adıyla tanınıyor.

Verilen haberde, NSA'nın söz konusu şirketlerden ne çeşit bilgiler alınmış olabileceğine ilişkin bir bilgi yer almamış ancak büyük şirketlerin özel bilgisayar ağlarının nasıl hedef alınacağına ilişkin NSA tarafından kendi görevlileri için hazırlanan el kitabında her 3 şirketin de adının bulunduğu kaydedilmişti.

Televizyon kanalının yayınladığı haber üzerine e posta aracılığıyla bir mesaj yayınlayan Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Roussef, ABD hükümetinden basında yer alan iddialara ilişkin yeniden bilgi talebinde bulunulacağını duyurdu.

Mesajında, televizyon kanalında yer alan bilginin doğrulanması halinde NSA'nın yürüttüğü gizli izleme programının sadece terörizmle mücadele değil ayrıca, ABD'ye ticari faaliyetlerde avantaj sağlamayı amaçladığını anlamına geldiğini belirten Roussef, "Eğer haberde yer alan olaylar doğrulanırsa o zaman casusluğun gerisindeki amacın sadece güvenlik ve terörizmle savaş değil, ekonomik ve stratejik çıkarlar olduğu açıktır" ifadesini kullandı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Luiz Alberto Figueiredo da yayınladığı mesajda, "Brezilya hükümeti, yapılmış olması muhtemel her türlü ihlal konusunda ABD'den açıklama almaya kararlıdır" ifadesini kullandı. Brezilya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da resmi ziyaret amacıyla bulunduğu Avrupa'dan ayrılarak dün ABD'ye gelen Figueiredo'nun, NSA'nın yürüttüğü program konusunda açıklama almak amacıyla yarın ABD Başkanı Barack Obama'nın güvenlik danışmanı Susan Rice ile bir araya geleceği bildirildi.

Petrobas şirketinden e-posta aracılığıyla yayınlanan bildiride de şirketin Globo televizyonunun haberi konusunda bilgi sahibi olduğu ve bilgisayar ağını korumak için mümkün olan en güncel tedbirleri aldığı vurgulandı.

Globo televizyonu bir hafta önce de yine Snowden'den sızdırılan belgeler dayanarak verdiği haberde, Roussef'in iletişimlerinin de NSA tarafından dinlendiği duyurmuştu. Haberin ardından geçen hafta Rusya'nın St Petersrburg kentinde düzenlenen G20 zirvesinde ABD Başkanı Obama ile bir araya gelen Roussef, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Obama'nın NSA'nın yürüttüğü program konusunda kendisine 11 Eylül Çarşamba günü açıklamada bulunma sözü verdiğini bildirmişti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?