banner15

Ağır yenilgi Brezilya sokaklarını karıştırdı

Brezilya'nın Almanya karşısında 7-1 yenildiği maçın ardından ülkede sokaklar karıştı. Brezilyalı futbol seyircisi hezimete büyük tepki gösterdi

Ağır yenilgi Brezilya sokaklarını karıştırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brezilya ile Almanya milli takımları arasında dün akşam oynanan Dünya Kupası yarı final maçından Almanya 7-1'lik bir skorla galip ayrıldı. Almanya karşısında ağır bir yenilgi alan Brezilya milli takımı ise taraftarlarından büyük tepki gördü. Taraftarların bir kısmı maç sırasında stadı terkederek tepkisi ortaya koymuştu. Maçın ardındansa Brezilya'nın farklı kentlerinde sokaklar karıştı.

Sao Paulo'da birden fazla otobüs yakılıp bazı işyerleri yağmalanırken Recife'de polis Fan Fest'in içinde çıkan bir kargaşaya gözyaşartıcı gazlarla müdahale etti.

O Globo Televizyonunun haberine göre, Sao Paulo'da park halindeki halk otobüsleri yakıldı. İtaquera stadına çıkan yolları kesen bir grup, lastik yakarak Brezilya'nın aldığı yenilgiyi ve FIFA'yı protesto etti. Villa Constanza semtinde ise içinde yolcu bulunmayan bir halk otobüsü yakıldı.

Recife kentinde FIFA Fan Fest içinde Brezilya art arda goller yemesiyle başlayan protestoya polis göz yaşartıcısı gazla müdahale etti. Olay kısa sürede kontrol altına alındı.

RİO DE JANERİO'DA DA SOKAKLAR KARIŞTI

Brezilya'nın en büyük ikinci kenti olan ve bulunduğu eyaletin başkenti olan rio de Janerio'da da sokaklar karıştı. Halk maçta yaşanan hezimete tepki göstermek için sokaklara döküldü. Bu esnada bazı hırsızlar da kalabalığı fırsat bilip yankesicilik yaptı.

Copacabana'daki kalabalığı fırsat bilen birkaç yankesici bir anda tansiyonun yükselmesine ve paniğe neden oldu. Almanya'nın attığı 5. golden sonra birkaç kapkaççının plajdan caddeye doğru hızla koşmaya başlaması paniğe yol açtı. Ancak polisin anında müdahalesiyle çok büyük bir karışıklığa meydan verilmeden olay engellendi. Rio de Janeiro polisi, Copacapana plajında paniğe neden olan hırsızların yakalandığını ve 7 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İki polis helikopteri sürekli plajın ve fan festin üzerinden uçarak maç izleyen grubun üstünü aydınlattı.

BREZİLYA BASININDA UTANÇ BAŞLIKLARI

Brezilya'nın 2014 FIFA Dünya Kupası yarı final mücadelesinde Almanya karşısında yaşadığı 7-1'lik tarihi yenilginin ardından, ülke basını "utanç" ve "küçük düşürücü" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

Ağır yenilginin etkisinin uzun süreceğini yazan Brezilya basınından spor gazetesi Lance, "Tarihin en büyük utancı" başlığını atarak, "Karizmatik  Almanya tüm soğukkanlılığını gösterdi veBrezilya Milli Takımı'nı 7-1'lik skorla yuttu. Stadyum, Avrupalılara alkışlarla ve oley bağrışlarıyla saygı gösterdi" ifadesini kullandı.

Yapılan yorumlarda, Brezilya'nın evsahipliğinde 1950'deki Dünya Kupası finalinde Brezilya'nın finalde Uruguay'a 2-1 yenilmesinin acısının Almanya karşısında alınan 7-1'lik mağlubiyet ile artık unutulduğu da belirtildi.  

Folha de Sao Paulo gazetesi de  "Almanya, 7-1 ile Brezilya'yı küçük düşürüyor ve 8. Dünya Kupası finaline gidiyor. Müller, Klose, Kross, Khedira ve Schürrle yerle bir etmek için Brezilya defansının hatalarını iyi değerlendiriyor. Bir düşün sonu" diye yazdı.

O Estado de Sao Paulo gazetesi de "Mineirao'a utanç" başlığı altında "Brezilya, tarihinin en büyük mağlubiyeti ile Almanya'ya 7-1 yeniliyor" ifadelerini kullandı. Rio de Janeiro gazeteleri de "Tarihi utanç ve küçük düşürülme: Almanya 7, Brezilya 1" derken, tarihindeki 6. Dünya Kupası şampiyonluğunu arayan "Kanaryalar"ın trajik bir şekilde elendiğini kaydetti. "Placar" dergisi de "Almanya ilk yarı dans etti ve Brezilya'ya tarihinin en büyük yenilgisini tattırdı" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48