banner39

Arjantin lideri için tutuklama talebi hazırlanmış

Arjantin Devlet Başkanı Kirchner hakkında daha önceden İran'la bir saldırı konusunda gizli anlaşma yaptığı iddiasıyla tutuklama talebi hazırlandığı ortaya çıktı

Latin Amerika 04.02.2015, 13:42 04.02.2015, 13:42
Arjantin lideri için tutuklama talebi hazırlanmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arjantin'de Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'i 1994'teki 'terör' saldırısıyla ilgili soruşturmada İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan Savcı Alberto Nisman'ın, Fernandez de Kirchner için tutuklama talebi hazırladığı bildirildi.

İki hafta önce evinde başından silahla vurulmuş halde bulunan Nisman'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Viviana Fein, tutuklama talebinin Nisman'ın yaşadığı apartmana ait çöp kutularından birinde bulunduğunu söyledi. Belgenin Nisman'ın federal mahkemeye verdiği dava dilekçesinde yer almadığını belirten Fein, belgenin soruşturmanın yönünü değiştirecek önemde olmadığını savundu.

Fein, Arjantin'deki Clarin gazetesinin ilk olarak pazartesi günü ortaya çıkardığı belgenin varlığını önce yalanlamıştı. Gazete, bunun üzerinde, dün belgenin kopyasını yayımlamıştı.

Clarin gazetesinin yayımladığı belgede Nisman, Fernandez de Kirchner'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Hector Timerman ve bazı hükümet yetkililerinin tutuklanmasını talep ediyor.

18 Ocak günü evinde başına kurşun sıkılmış bir şekilde ölü olarak bulunan Savcı Nisman, Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner'i ve bazı hükümet üyelerini 18 Temmuz 1994'te Arjantin-İsrail Derneği'ne düzenlenen ve 85 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda İran'ın rolünü örtbas etmeye çalışmakla suçluyordu. İlk otopsi sonuçları Nisman'ın intihar ettiğini gösteriyordu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?