banner15

Arjantin liderine seçim darbesi

Arjantin'de yapılan ara seçimlerde sağlık sorunlarıyla boğuşan devlet başkanı Cristina Fernandez de Kirchner liderliğindeki iktidar partisi büyük oy kaybı yaşadı.

Arjantin liderine seçim darbesi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arjantin'de yapılan ara seçimlerde devlet başkanı Cristina Fernandez de Kirchner liderliğindeki iktidar partisi büyük oy kaybı yaşadı. Arjantin'de kongrenin alt kanadının yarısıyla senatonun üçte birinin yenileneceği ara dönem seçimlerinde oy sayımı sürüyor.

Ülke genelindeki sandıkların yüzde 97'sinin açıldığı ve şu ana dek elde edilen sonuçlara göre, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in partisinin oy oranının hayli düştüğü belirtiliyor. Kesin olmayan sonuçlara göre Kirchner'in partisi Frente para la Victoria (FPV) geçerli oyların yüzde 33'ünü elde etti. FPV, 2 yıl önce yapılan seçimlerde yüzde 54,1 oy almıştı. Yüksek enflasyon, ekonomik koşulların kötüleşmesi ve artan suç oranı, seçmenin iktidara gösterdiği tepkinin gerekçeleri arasında anılıyor.

Oy kaybına rağmen iktidar partisinden yetkililer, kongrede "rahat bir çoğunluk" elde edeceklerine inanıyor. Muhalefet lideri Sergio Massa'nın gösterdiği adayların kritik seçim bölgelerinden Buenos Aires'te seçim yarışını önde götürmesinin ise iktidara vurulmuş büyük bir darbe olduğu yorumu yapılıyor. Arjantin'deki seçim sisteminde kongrenin alt kanadıyla senatonun bir kısmı iki yılda bir değişiyor.

Kocasını kanserden kaybeden Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner sağlık sorunları yaşıyor. Geçtiğimiz ocak ayında Kirchner'e tiroid kanseri teşhisi konulmuş ve tiroid bezlerinden ameliyat olmuştu. Ekim ayı başında beyin kanaması geçiren Kirchner'e doktorları seçim kampanyası için mitinglere çıkma izni vermedi. Oyunu kullanmak üzere seçim bölgesi Rio Gallegos'a gidemeyen Kirchner, başkanlık sarayında dinleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48