banner39

Arjantin yargısı ABD'yi kurtardı

Buenos Aires havaalanında bir Amerikan askeri uçağında gizlenmiş silah ve uyuşturucu ele geçirilmesiyle ilgili dosya kapatıldı!

Latin Amerika 11.03.2011, 09:24 11.03.2011, 09:24
Arjantin yargısı ABD'yi kurtardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arjantin'de bir yargıcın, 10 Şubatta Arjantin'in Buenos Aires havaalanında bir Amerikan askeri uçağında gizlenmiş silah ve uyuşturucu ele geçirilmesiyle ilgili dosyayı kapattığı bildirildi.

Adli bir kaynak, olayda herhangi bir suç unsuru tespit edemeyen yargıcın dosyayı kapattığını belirtti.

Adli kaynak, AFP'ye açıklamasında, olayı inceleyen yargıcın, gümrük memurlarını yanıltmaya yönelik herhangi bir delile rastlamadığından dosyayı kapadığını ifade etti.

Aynı kaynağa göre, silah ve uyuşturucu yükünün ABD'ye geri verilmesiyle ilgili karar da yürütme tarafından alınacak.

KRİZE NEDEN OLMUŞTU

Arjantin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Arjantin güvenlik güçleriyle bir tatbikatta kullanmaya yönelik "hassas malzeme" ile Buenos Aires havaalanına gelen Amerikan Hava Kuvvetlerine ait C-17 Globemaster III tipi uçakta, önceden beyan edilmemiş yük ele geçtiği belirtilerek, bu yükün içinde silah ve aralarında yüksek dozda morfinin de yer aldığı çeşitli tipte uyuşturucu bulunduğu kaydedilmişti.

Arjantinli yetkililer, Devlet Başkanı Cristina Kirchner yönetiminin ABD'ye protesto notası vereceğini ve resmi yük içine gizlenmiş malzeme gönderen ABD Hava Kuvvetlerinin bu hareketinin sebebinin anlaşılması için yürütülecek soruşturmada işbirliği yapılmasının isteneceğini bildirmişti.

Amerikalı yetkililer ise yaptıkları açıklamada, ABD'nin Arjantin'e yasadışı yollardan silah sokma niyetinde olmadığını belirtmiş ve yükün iade edilmesini istemişti.

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?