banner39

Arjantin'de mahkeme kararına protesto

Arjantin mahkemesinin genç bir kadını fuhuşa zorladıkarı iddia edilen 13 sanığı serbest bırakması infiale sebep oldu

Latin Amerika 13.12.2012, 15:23 13.12.2012, 15:23
Arjantin'de mahkeme kararına protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arjantin'de yargının, 10 yıl önce genç bir kadını kaçırarak fuhuşa zorladıkları ve daha sonra öldürdükleri iddia edilen 13 sanığı serbest bırakması kamuoyunda infiale neden oldu.

10 yıl önce Maria Veron adlı genç kadını kaçırarak fuhuşa zorladıkları ve daha sonra öldürdükleri öne sürülen 13 sanık hakkında verilen beraat kararı, Arjantin'i ayağa kaldırdı.

Başkent Buenos Aires'te görülen davada, kararın açıklanmasıyla birlikte önce mahkeme salonu karıştı. Salonda başlayan olaylar başkent sokaklarına da sıçradı.

Kadına yönelik şiddete ve beyaz kadın ticaretine karşı verilen mücadelenin sembol ismi haline gelen Maria Veron'un resimleriyle sokağa inen yüzlerce gösterici ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı.

Öfkeli kalabalık kamu binalarını taş ve yumurta yağmuruna tuttu. Çıkan olaylarda bazı dükkanlar da zarar gördü.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de, beraat kararını veren 3 hakime yönelik tepkiler üzerine devreye girdi. Fernandez, yargıda rüşvet iddialarını dile getirirken olaya el koyduğunu açıkladı.

2002 yılında başkentin Tucuman bölgesinde doktora gitmek için evden çıkan 23 yaşındaki Veron kaçırılmış ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Kızını bulmak için başlattığı mücadeleyi bir sivil toplum hareketine dönüştüren anne Susana Trimarco aradan geçen 10 yılda, Arjantin'de fuhuş sektöründe çalıştırılmak üzere kaçırılan 900'den fazla kadını kurtardı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü