banner39

Arjantin'den AB ve ABD'ye İran uyarası

Arjantin Devlet Başkanı Krichner, İranla imzalanan nükleer anlaşmanın bir parçası olarak ülke tarihinin en kanlı saldırısıyla bağlantısı olduğu düşünülen İranlı yetkilinin yaptırım listelerinden çıkarılmaması için ABD ve AB'yi uyardı

Latin Amerika 30.07.2015, 21:50 31.07.2015, 07:22
Arjantin'den AB ve ABD'ye İran uyarası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arjantin Devlet Başkanı Christina Fernandez de Kirchner, batılı güçler ve Tahran arasında imzalanan nükleer anlaşmanın bir parçası olarak 1994 yılında Buenos Aires'teki Arjantin Yahudi Derneği'ne (AMIA) düzenlenen kanlı saldırıyla bağlantısı olduğu düşünülen eski İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi'nin yaptırım listelerinden çıkarılmaması konusunda Washington ve Avrupa Birliği'ne uyarıda bulundu.

Yerel, Buenos Aires Herald Gazetesi'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından açıklamalarda bulunan Kirchner, İranlı yetkiliye uygulanan yaptırımların kaldırılmamasını istedi ve muhalif medya ve Yahudi cemaatinin yerel liderlerini eleştirdi.

Kirchner açıklamalarında, 2013 yılında saldırının sorumlularının ortaya çıkarılması için Arjantin ve İran arasında imzalanan anlaşma sonrasında bu kesimler tarafından Interpol'ün İranlı yetkililer hakkındaki kırmızı bülten kararını kaldırmaya çalışmakla suçlandıklarını hatırlattı.

AMIA'ya düzenlenen bombalı saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle Ahmedi hakkında Interpol'ün uluslararası tutuklama kararı bulunuyordu.

The Wall Steet Journal Gazetesi'nde 27 Temmuz'da konuya dair yayınlanan bir haberde ise AB'nin Vahidi de dahil olmak üzere diğer İranlı askeri yetkililer, nükleer araştırmacılar ve savunma kurumlarının uluslararası itibarlarını nükleer anlaşmanın bir sonucu olarak iade etmeyi planladığı belirtildi.

Haber sonrasında Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'ye yazdığı mektupta, eski İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi'nin yaptırım listesinden çıkarılanlar arasında olup olmadığının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Arjantin hükümeti 2013 yılında İran'la bir anlaşma imzalayarak ortak bir çalışmayla saldırıyı aydınlatmak istemiş ancak ülkedeki Yahudi gruplar, Tahran'ın sorumluları teslim etmekte başarısız olduğunu iddia ederek anlaşmayı eleştirmişti.

İki ülke arasında ortaklaşa kurulan hakikat komisyonu, iki Arjantin mahkemesinin, komisyonun anayasaya aykırı olduğu kararını vermesi nedeniyle çalıştırılamamıştı.

AMIA'ya 1994 yılında düzenlenen bombalı saldırının sorumluları henüz ortaya çıkarılamadı. Tahran yönetimi ise saldırının gerçekleştiği dönemde İranlı yetkililerin görevlerini kötüye kullandığı ya da saldırıyla bağlantıları olduğuna yönelik iddiaları reddediyor.

ABD'DEN ARJANTİN'E CEVAP

ABD, İran'la varılan nükleer anlaşmanın 1994 yılında Buenos Aires'teki Arjantin Yahudi Derneği’ne (AMIA) düzenlenen bombalı saldırıyla bağlantısı olmakla suçlanan eski İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi'nin kırmızı bültenle aranma kararını kaldırmayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından Arjantin'in resmi haber ajansı Telam’a yapılan açıklamada, İran ile 5+1 ülkeleri (Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya) arasında Viyana'da varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) anlaşmasında, AMIA'ya gerçekleştirilen bombalı saldırıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle General Vahidi hakkında çıkarılan kırmızı bültenin kaldırılmasının yer almadığı belirtildi.   

İnterpol’ün arama listesindeki isimlerle çalışan yabancı banka ve şirketlerin de yaptırımlara maruz kalabileceği, ikincil yaptırımların kaldırılmayacağı vurgulandı.

Ayrıca, JCPOA'nın bir tarafı olarak Avrupa Birliği ve diğer tarafların görüşmelerde, Vahidi’nin yer almadığı nükleer alanla ilgili isimlerin yaptırım listesinden çıkarılması konusunda anlaştığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?