Arjantin'den İngiltere ve NATO'ya nükleer suçlama

Arjantin Devlet Başkanı Kirchner, İngiltere ve NATO'yu Falkland adalarını nükleer üs olarak kullanmakla suçladı.

Arjantin'den İngiltere ve NATO'ya nükleer suçlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, NATO'yu Falkland adalarında bir askeri nükleer üs kurmakla suçladı. Başkent Buenos Aires'de düzenlenen 32 yıl önceki Falkland Savaşını anma gününde konuşan Kirchner, Güney Atlantik'te NATO'nun bir nükleer üs kurduğu gerçeğinin artık saklanamayacağını söyledi. Kirchner takım adalardaki askeri bölgenin dünyanın en güçlü askeri üslerinden biri olduğunu öne sürdü.

Arjantin Devlet Başkanı konuşmasında adalarda yaklaşık 1000 sivilin yaşadığını, bunun yanında 2 bine kadar asker bulundurulduğunu belirterek, İngiliz Ordusunun Güney Atlantik'teki tüm görevleri ve elektronik keşifleri bu üs üzerinden gerçekleştirdiğini kaydetti.

Törende İngiltere ile Arjantin arasında yapılan savaşta hayatını kaybeden Arjantinli askerler anıldı. 1982 yılında iki ülke arasında çıkan savaşta yüzlerce asker ölmüştü. Her iki ülke de adaların kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Arjantin'e 500 km uzaklıktaki Falkland adaları 1833 yılında İngilizler tarafından işgal edilerek sömürgeleştirildi. Bir yıl önce yapılan bir referandumla adalarda yaşayan insanların çoğunluğu İngiltere'nin adalarda kalmasını istedi. Ancak Arjantin bu referandumu tanımadı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39