Bahia Müslümanlarının özgürlük yıldönümü

Bugün Brezilya'da 1835 yılında Avrupa'nın köle ticaretine karşı Müslüman Bahia'ların organize isyanının yıldönümü

Bahia Müslümanlarının özgürlük yıldönümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1500 ve 1800 yılları arasında Avrupalı milletler 1500'lü yıllardan 1800'lü yıllara kadar köle ticareti yaparak 12 milyon Afrikalıyı gemilerle Kuzey ve Güney Amerika'daki şehirlere götürdü.

Bu insanlık dışı muameleye en kapsamlı isyan 25 Ocak 1835 yılında Brezilya'da Bahia isyanı olarak biliniyor. Bu isyan yaşanan en önemli isyandı. Bu isyan diğerlerinden farklı olarak planlanmış ve Müslümanlar tarafından yapılmıştı.

O dönemin Müslüman köleleri, o zor şartlar altında barbar sömürgecilere karşı çok büyük ve planlı bir mücadele verdi.

Brezilya, bağımsızlığını ilan ettiği 1822’ye kadar Portekiz sömürgesi idi. Doğu Eyaleti olan Bahia’da, köleler işgücünün üçte birini oluşturuyordu. Buradaki kölelerin çoğu, Batı Afrika sahillerinden, Benin, Togo ve Nijerya kökenliydi.

Bu bölgelerden gelen kölelerin tamamı da Müslümandı. Müslüman köleler Brezilya’ya götürülürken, beraberlerinde inançlarını da getirdi ve efendilerinin dini olan Katolikliği tüm baskılara rağmen kabul etmedi. Köle olarak bile, imamları, kadıları, alimleri, camileri ve okulları vardı. 1835 İsyanı’nın gerçekleştiği Bahia’nın başkenti Salvador’da Müslüman köleler ve daha evvelden köle olup hürriyetlerini kazananlar tarafından inşa edilen 20 farklı mescid ve camii bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 17:59
banner53
YORUM EKLE

banner39