banner39

Batı istihbaratı El Kaide'ye karşı Esad'la temasta

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, batılı istihbarat servislerinin 'radikal' olarak nitelendirdikleri gruplarla ortak mücadele için Şam'ı ziyaret ettiğini söyledi

Latin Amerika 15.01.2014, 16:32 16.01.2014, 09:48
Batı istihbaratı El Kaide'ye karşı Esad'la temasta

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire

Batı ülkeleri istihbarat örgütü temsilcileri, Suriye’de Esad yönetimiyle bir araya gelerek ‘radikal’ olarak nitelendirdikleri gruplarla mücadele konusunu görüştü.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, batılı istihbarat servislerinin radikal gruplarla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Şam'ı ziyaret ettiğini söyledi. Esad’ın istifa etmesini isteyen Batı ülkelerinin siyasetçileri ile bu ülkelerin güvenlik birimleri arasında anlaşmazlık yaşandığını savunan Mikdad, ‘radikal’ hareketlerin Suriye’de nüfuzunu artırmasından Batının da rahatsız olduğunu söyledi.

Batı ülkelerinin Suriye’de Esad’dan başka alternatif bulunmadığı konusunda ikna olduklarını da savunan Miktad, BBC Arapça’nın İngiltere istihbarat mensuplarının da Şam’ı ziyaret edip etmedikleri konusundaki sorusuna; “Ayrıntıya girmek istemiyorum. Ancak Batı istihbaratının çoğu Şam’ı ziyaret etti” cevabını verdi.

Mikdad, görüşmelerde hangi konuların ele alındığı konusunda da bilgi vermedi. Mikdad, bazı ülkelerin büyükelçiliklerini tekrar açma niyetinde olduklarını, ancak Cenevre 2 görüşmesini beklemeyi tercih ettiklerini de ifade etti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?