banner15

Bolivya'da 10 yaşındaki çocuklara çalışma izni

Bolivya'da yeni bir kanun çıkarılarak 10 yaşından itibaren çocukların çalıştırılmasına izin verildi.

Bolivya'da 10 yaşındaki çocuklara çalışma izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bolivya Meclisinde kabul edilen yeni kanunla çocukların çalıştırılması yasal hale getirildi. Şirketler, çocukların fiziksel ve ruhsal bakımdan sağlıklı kalmalarını ve sömürülmemelerini garanti etmek şartıyla genç işgücünü kullanabilecekler.

Resmi olarak çocukların çalışma yaş sınırı 14 olmakla birlikte, istisnai durumlarda 12 yaşındaki çocukların da çalışmasına izin veriliyor. Ancak çalışan çocukların başında bir şef bulunmuyorsa on yaşından itibaren çalışmaları da serbest.

Şimdiye kadarki uygulamada hiçbir istisna gözetilmeksizin, yaş sınırı 14 olarak geçerliydi. Kanunu eleştirenler, mali sıkıntılarından dolayı 14 yaşın altındaki birçok çocuğun çalıştığını ve bu yüzden kanunun gerçekçi olmadığını öne sürüyorlardı.

Bolivyalı milletvekili Javier Zavaleta, yeni düzenlemeyle 2025 yılına kadar halkın aşırı yoksulluktan kurtulacağını ve 2020 yılından itibaren artık çocuk işçilere ihtiyaç kalmayacağını söyledi.

Meclisten geçen yeni kanunun, daha önce de 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmasına karşı çıkmayan Devlet Başkanı Evo Morales tarafından onaylanması gerekiyor. Morales kendisi de çocuk yaşlarda bir fırıncıda ve tuğla fabrikalarında çalıştı. Daha 5 yaşında iken babasıyla birlikte Arjantin'deki şeker kamışı tarlalarına çalışmaya gitti. Genç yaşlarda da sokaklarda borazan çalarak para kazanıp ailesine yardımcı oldu.

Bolivya, Güney Amerika'nın en yoksul ülkesi ve resmi verilere göre 850 bin çocuk, okula gitmek yerine çalışıyor. Uluslararası Çalışma Teşkilatı ILO kayıtlarına göre dünya genelinde çalışan çocuk sayısı 168 milyon.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 10:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48