banner15

Bolivya'da madenciler bakan yardımcısını öldürdü

Bolivya'da madencilerin müzakere için gelen bakan yardımcısını öldürdüğü belirtiliyor

Bolivya'da madenciler bakan yardımcısını öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bolivya hükümeti, ülkenin İçişleri Bakanı yardımcısı Rodolfo Illanes ‘in müzakere için görüştüğü grevdeki madenciler tarafından kaçırılıp öldürüldüğünü açıkladı.

BBC'deki habere göre Rodolfo Illanes ve korumasının Perşembe günü, La Paz kentinin güneyindeki bir barikatta alıkonup kaçırıldı. İçişleri Bakanı Carlos Romero, "tüm belirtilerin, Illanes'in alçak ve vahşi bir saldırıda öldürüldüğünü gösterdiğini" belirtti.

Hükümet madencilik sektörüyle ilgili yeni bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmek istiyor. Sendikalar ise düzenlemeye karşı grev kararı almıştı. Madenciler, daha fazla maden ruhsatı, özel şirketlerde çalışma hakkı ve çok daha büyük bir sendika temsiliyeti talep ediyor.

Son günlerde madencilerle polis arasında çıkan çatışmalarda iki madenci öldü.

La Razon gazetesi, Savunma Bakanı Reymi Ferreira'nın, Illanes'in dövülerek öldürüldüğünü söylediğini aktardı. Ferreira olayla ilgili 100'den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Illanes, madenciler tarafından alıkonduktan sonra bir radyoya yaptığı açıklamada, serbest bırakılmasının şartının hükümetin, yeni yasal düzenleme için madencilerle müzakereleri sürdürmesi olduğunu belirtmişti.

Yetkililerin Illanes'in cenazesini henüz alamadığı aktarılıyor.

Madenciler Salı gününden bu yana bir otoyolu kapatmış durumda. Protestoları düzenleyen Bolivya Ulusal Maden Kooperatifleri Federasyonu, geçmiş dönemde ülkenin solcu lideri Eva Morales'in önemli destekçilerindendi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 14:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48