banner15

Bolivya'da saatler tersine dönüyor

Bolivya hükümeti, ülkede sömürgeciliğin izlerini silmek adına farklı bir girişimde bulunarak saati tersinden döndürmeye başladı. Saat yönü, Bolivya'da artık farklı algılanacak

Bolivya'da saatler tersine dönüyor

Bolivya hükümeti sömürgeciliğin izlerini silmek için yeni adımlar atıyor. Bunun için ilk olarak Bolivya Meclisinin karşısında yer alan saat kulesinde önemli bir değişikliğe gidildi. Artık Bolivyalılar için zaman, saat yönünün tersine akıyor.

Bolivya Dışişleri Bakanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kendi kimliğimizi korumak adına böyle bir değişiklik yaptık. Çünkü bizim kültürümüze göre saatler sola doğru hareket etmelidir” dedi.

Öte yandan, Bolivya kimliğini güçlendirmek adına saatteki Roma rakamları sökülerek yerine Arap rakamları takıldı. Yeni saat sisteminde, alıştığımızın aksine birden beşe kadar olan rakamlar solda, altıdan on bire kadar olanlar ise sağda yer alıyor.

Bolivyalılar için bu jest daha çok sembolik bir anlam taşıyor. Zira Bolivya’da sömürge öncesi dönemde zaten saat kullanılmıyordu ve Bolivyalıların ataları saati güneşe bakarak tahmin ediyorlardı.

Kaynak: TRT Türk

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 17:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48