banner15

Brezilya eylemlerinde ölü sayısı iki oldu

Brezilya'da önce otobüs ücretlerindeki zammı protesto etmek için başlayan olaylar daha sonra amacından saptı. Eylemlerde şu ana kadar iki kişi öldü

Brezilya eylemlerinde ölü sayısı iki oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya'da  hükümet ve sistem karşıtı gösterilerde bir kişinin daha öldüğü bildirildi. Resmi kaynaklar, ülkenin kuzeyindeki Belem do Para bölgesinde göz yaşartıcı bomba nedeniyle kalp krizi geçiren 54 yaşındaki bir kadının öldüğünü belirtti.

Kadının belediye binasında temizlik görevlisi olarak çalıştığı ve yüksek tansiyon hastası olduğu, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba attığı sırada kaçarken kalp krizi geçirdiği bildirildi.

Daha önce Sao Paulo'da yolun eylem nedeniyle kapatılmasına öfkelendiği anlaşılan bir sürücünün aracını göstericilerin arasına sürmesi sonucu ise 18 yaşındaki bir genç yaşamını yitirmişti.

HÜKÜMETTEN REFORM SÖZÜ

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, hükümet karşıtı gösterilerin sona ermesi amacıyla bir dizi reform önerisi sundu.

Dilma Rousseff, dün yaptığı konuşmada petrol gelirlerini eğitime ayırmaya karar verdiklerini açıkladı.

Rousseff, Brezilya'nın kötü durumdaki sağlık sektörü için de yurt dışından binlerce doktor getirme sözü verdi.

Rousseff, Brezilya hükümetinin göstericileri dinlemeye hazır olduğunu, fakat şiddet yanlılarına aynı muamelenin yapılmayacağını da söyleyerek, göstericilerin liderleriyle görüşeceğini sözlerine ekledi.

Brezilya'da gösteriler 2 Haziran'da ulaşım ücretlerine yapılan zamla başlamıştı. Gösteriler hükümetin zammı geri almasına rağmen devam etmişti.

Brezilyalı göstericiler, aynı zamanda 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları için de 26 milyar dolardan fazla harcama yapılacak olmasına karşı çıkıyor.Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 09:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35