Brezilya, Küba'dan 4 bin doktor getirtiyor

Brezilya, sağlık alanında isihdam etmek üzere Küba'dan 4 bin doktor getirme kararı aldı

Brezilya, Küba'dan 4 bin doktor getirtiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya hükümeti, ülkede hekim sayısının yetersiz olması sebebiyle diğer ülkelerden doktor transfer etme kararı aldı. Tıp alanında istihdam edilmek üzere 10 bin sözleşmeli kadro açıldığını duyuran hükümet yıl sonuna kadar 4 bin hekim transferi konusunda Küba ile anlaştı. İlk etapta Brezilya'ya giriş yapan 400 Kübalı doktor, ülkenin kuzeyinde yer alan kırsal bölgelere dağıtıldı.

Ülkede 3 yıl kalacak doktorlara devlet aylık 10 bin real (yaklaşık 4 bin dolar) maaş ve kalacak yer imkanı sunacak. Diploma denkliği aranmayacak doktorların mesleki yeterlilik ve dil becerileri federal bir üniversitede oluşturulan kurul tarafından test edilecek. Kalan kontenjan için tüm başvuruların değerlendirmeye alınacağını söyleyen yetkililer, yalnızca Portekizce bilen ve bin kişiye düşen doktor ortalaması Brezilya'dan fazla olan ülkelerden doktor kabul edecek.

DİLMA, SÖZÜNÜ TUTTU

Bir süre önce ülkede kamu hizmetlerinin yetersizliği konusunda şiddetli protestolara maruz kalan hükümet, sağlık politikalarını gözden geçiriyor. Bu kapsamda üniversitelerin ilgili bölümlerinde ek kontenjanlar açılırken tıp mezunlarına 2 yıl çalışma zorunluluğu getirildi. Sağlık sisteminde altyapının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara hız verilen ülkede 818 yeni hastane yapılmasına karar verildi.

Protestolar esnasında halka seslenerek "Daha iyi sağlık hizmetleri istiyorsunuz. Halk olarak her şeyi isteme ve eleştirme hakkınız vardır. Söz veriyorum gerekirse yurtdışından binlerce doktor getirerek eksiklikleri bir an evvel gidermek için elimden geleni yapacağım." diyen Devlet Başkanı Dilma Rousseff sağlık reformu için bütçeden 7,4 milyar dolar kaynak aktarıldığını duyurdu.

Bin kişiye düşen doktor sayısının 1,8 olduğu Brezilya'da hükümet, 90'lı yıllarda da aynı yönteme başvurarak yurtdışından çok sayıda doktor getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 18:23
banner53
YORUM EKLE

banner39