banner39

Brezilya'da muhalefetin kazanma şansı azalıyor

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in son seçim anketlerine göre en güçlü rakibi olan Neves'le arasındaki farkı altı puana çıkardığı belirtiliyor

Latin Amerika 24.10.2014, 16:33 24.10.2014, 16:46
Brezilya'da muhalefetin kazanma şansı azalıyor

Brezilya devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için pazar günü sandık başına gidiyor. Seçimde şu anki Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve sosyal demokrat aday Aecio Neves yarışıyor. Son kamuoyu yoklamaları Rousseff’in rakibiyle arayı en az altı puan açtığını gösterdi.

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinde fakirlik önemli sorunların arasında yer alırken adaylar bu alanında verdikleri sözlerle ön plana çıktı.

Halk da siyasiler gibi ikiye bölünmüş durumda: “Yönetimin değişmeyeceğini düşünüyorum. Değişmemeli de. Tersi de olabilir ancak Dilma’nın seçimi kazanacağını düşünüyorum. O insanların güvenini kazanmaya devam etmeli ve kendilerini haksız şekilde zenginleştirenleri engellemeli.”

Rousseff, ekonomide bazı konularda ilerleme sağlasa da ülke gündemini uzun süre meşgul eden yönetim karşıtı protestolara engel olamadı: “İnsanların değişim istediğini görüyoruz. Herkes Dilma’ya karşı. Fakat yine de ne olacağını bilemiyoruz. Biz Rio de Janerio’da seçkin bir mahallede yaşıyoruz.”

Ekonominin ana gündem maddesi olduğu seçim kampanyalarında iki lider halka büyümeye tekrar ivme kazandırma sözü verdi.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?