banner39

Brezilya'da ok ve yaylı protesto gösterisi

Brezilya'da sayıları bini bulan bir grup dünya kupasını protesto ediyor. Protestocular arasında yerli halkın geleneksel kıyafetlerini giyerek oklarla polise karşı koymaya çalışan eylemciler dikkat çekti

Latin Amerika 28.05.2014, 14:14 28.05.2014, 15:15
Brezilya'da ok ve yaylı protesto gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya basınında yer alan haberlere göre, Dünya Kupası'na harcanan bütçeyi yüksek bulan yüzlerce gösterici, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da National Stadyum'da sergilenen dünya kupasına ulaşmak istedi.

Kentin ana caddelerinden birisini trafiğe kapatan eylemcilere, geleneksel kıyafetli bir grup yerliler de destek verdi. Başkentteki kongre binasının bulunduğu arazide yer hakkı talep eden yerliler, çıkan çatışmada güvenlik güçlerine ok, diğer eylemciler ise taş attı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullandığı müdahalede sırasında bir polis memuru okla yaralandı.

Öte yandan, Brezilya'nın büyük kentlerinde kamu sektöründeki grevler de devam ediyor. Kupa mücadelesinin başlamasına 15 gün kala, maçların oynanacağı kentlerden Salvador'da, Yerel Otobüs Şoförleri Sendikası ile hükümet arasında ücret ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine halk otobüsü seferleri yapılamıyor.

Sao Paulo'da ise öğretmenlerin grevi de 23 Nisan'dan bu yana devam ediyor.

 

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?