banner15

Brezilya'da seçimler 2. tura kaldı

Brezilya'da devlet başkanlığı seçiminde favori gösterilen eski gerilla lideri Dilma Rousseff, en çok oyu almasına rağmen 1. turda % 50'yi geçemedi.

Brezilya'da seçimler 2. tura kaldı

 Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brezilya'da Seçim Kurulu başkanlık seçimlerinde hiçbir adayın yüzde 50 sınırını aşamadığını bu nedenle 31 Ekim'de ikinci tura gidileceğini açıkladı.

Oyların yüzde 90'ı sayıldığı sırada Dilma Roussef, yüzde 46; en yakın rakibi, Muhalefet Sosyal Demokrat Parti'nin adayı Jose Serra ise yüzde 33 oranında oy toplamış durumdaydı.

En çok oyu iktidar partisi adayı Dilma Rousseff, almasına rağmen, yüzde 50'yi aşamadığı için, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.

Anayasal olarak aralıksız üçüncü kez devlet başkanı olamayan Cumhurbaşkanı Lula da Silva, halefi olarak 62 yaşındaki eski solcu militan Dilma Rousseff'ı aday göstermişti.

Kazanması halinde, eski bir gerilla lideri olan Rousseff, ülkenin ilk kadın devlet başkanı olacak.

Brezilya'da seçmenler devlet başkanının yanı sıra 27 eyaletin valisi, 513 milletvekili, 81 sandalyeli senatonun üçte ikisi ve eyalet meclislerinin bin 59 üyesini belirlemek için de oy kullandı.

190 milyon nüfuslu ülkede 18 yaşını dolduranlar oy kullanmak zorunda.

Lula da Silva döneminde büyük bir gelişme gösteren Brezilya'nın 2016'da dünya ekonomisinin beşinci en büyüğü olacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48