banner39

Brezilya'daki metro grevinde çatışma çıktı

Brezilya'nın Sau Paulo kentinde metro işçileri ve protestocuların gerçekleştirdiği greve polis müdahalesi gerçekleşti. Çok sayıda kişi yaralandı. Protestocular eyleme geçici olarak ara verdiklerini duyurdu

Latin Amerika 10.06.2014, 15:29 10.06.2014, 15:29
Brezilya'daki metro grevinde çatışma çıktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2014 FIFA Dünya Kupası'nın ilk karşılaşmasının yapılacağı Sao Paulo kentinde metro işçilerinin grevi 5. gününe girerken, işçiler, protestocular ve polis arasında çatışma çıktı.

Sao Paulo polisi, Ana Rosa metro istasyonu girişini kapatmaya çalışan bir gruba plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Olayda, en az 13 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Protestolara ücretlerinin artırılması talebiyle grev yapan işçilerin yanı sıra aralarında Evsiz İşçiler Hareketi'nin de bulunduğu bazı grupların da destek verdiği ifade edildi. 

Metro işçileri, eylemlerini sürdürmekte kararlı görünürken greve katılan sendikalara kesilen günlük para cezasının bugünden itibaren 44 bin dolardan 220 bin dolara çıkarıldığı belirtildi. 

Grevin sürmesi durumunda ulaşımı rahatlatmak için acil durum planlarının bulunduğunu bildiren yerel yönetim, şu ana dek 60 işçinin işten çıkarıldığını belirterek, bugünden itibaren işlerine dönmeyenlerin de aynı kaderi paylaşacağı uyarısında bulundu. 

Sendika başkanlarından Altino dos Prazeres ise "Yönetimin herkesi işten çıkarması gerekeceğini" belirterek, benimsenen tutumun durumu daha da kızıştırdığını söyledi.

Protestocuların Dünya Kupası'nın ilk maçının yapılacağı 12 Haziran'da da Sao Paulo Dünya Kupası Stadı önünde gösteri düzenlemeye çalışacağı sanılıyor.

Metro işçilerinin iş bırakmasının Sao Paulo'nun beş metro hattından üçünü etkilediği, 65 metro istasyonundan yaklaşık 30'unun kapalı olduğu ifade ediliyor.

Dünya Kupası karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak 12 kentin, tahminen 600 bin yabancı turistle 3 milyonun üzerinde Brezilyalıyı ağırlaması bekleniyor. 

PROTESTOLARA GEÇİCİ OLARAK ARA VERİLDİ

Eylemciler polis müdahalesinin ardından greve geçici olarak ara verdiklerini duyurdu. Dünya Kupasının başlayacağı Perşembe günü tekrar başlayacaklarını belirten eylemciler dağıldı. 

Eylemcilerin dağılmasıyla birlikte bölgedeki trafik kısmen rahatlamaya başladı. Ancak kent yönetimi diken üstünde. Dünya Kupasının başlamasıyla birlikte kente binerce turist gelecek. Kent nüfusunun önemli ölçüde artmasının beklendiği Sao Paulo kentinde eylemlerin tekrardan başlamasının kent yönetimi ve Brezilya için felaket olacağı ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?