banner39

Brezilya'nın başı Kanadalı altın madeni şirketiyle belada

Brezilyalı savcılar, ülkede altın madeni işletme izni alan Kanadalı firmanın hukuksuz uygulamalarıyla mücadele ediyor

Latin Amerika 12.09.2013, 18:16 12.09.2013, 18:38
Brezilya'nın başı Kanadalı altın madeni şirketiyle belada

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya'da savcılar, Belo Sun Mining Corp. adlı Kanadalı altın madeni şirketinin çalışma iznini askıya almanın yollarını arıyor. Savcıların askıya alma taleplerinin gerekçesi ise şirketin Amazon'un kollarından Xingu Nehri'nde inşa etmeyi panladığı altın madeninin civarda yaşayan yerlilere etkisini araştırmaması. 2016'da faaliyete geçmesi beklenen işletmenin Brezilya'nın en büyük altın madeni olacağı ifade ediliyor.

Belo Sun firmasının altın madeninin yerlilerin hayat alanına etkilerinin araştırılması taleplerine iki kez cevap vermediği bildiriliyor. Belo Sun ise araştırmanın projeyi onaylayan hükümetin işi olduğunu söyleyerek kendisini savunuyor.

Ayrıca Brezilyalı savcılar inşa edilecek madenin şirketin onaylanan projesinden iki kat büyük olmasından şüpheleniyor. Zira şirketin projesinde madenin toplam mineral kapasitesi 37,8 milyon ton olarak gösterilmişken, bu rakam şirketin web sitesi üzerinden ortaklarına yönelik açıklamasında 88 milyon ton olarak geçiyor. Projede ifade edilenden iki kat büyük bir maden ise daha çok çevre zararı anlamına geliyor.

Altın çıkarmada kullanılan arsenik, siyanür ve kurşun çevreye büyük zararlar veriyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?