banner39

Chavez, 9 gün sonra televizyona çıktı

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ameliyat olduktan 9 gün sonra televizyona çıktı.

Latin Amerika 05.03.2012, 21:00 05.03.2012, 21:00
Chavez, 9 gün sonra televizyona çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Küba'nın başkenti Havana'da ameliyat olan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 9 gün aradan sonra ilk kez televizyonda göründü.

Havana'da çekilen ve Venezuela devlet televizyonundan yayınlanan görüntülerde çeşitli bakanlar ve büyük kardeşi Adan Chavez ile görülen Chavez, televizyonda yaptığı konuşmada sağlığı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Ameliyattan sonraki durumu hakkında bilgi veren Chavez, 24 Şubat'ta geçirdiği ameliyatta leğen kemiği bölgesinden alınan tümörde belirlenen kanser tipinin, 7 ay önce yine aynı bölgeden alınan beyzbol topu büyüklüğündeki tümördeki kanserin aynısı olduğunu belirtti.

Ameliyatın ve ameliyatı takip eden tıbbi testlerin tümördeki kanserin daha önce belirlenen kanserin nüksetmiş hali olduğunu gösterdiğini anlatan Chavez, ''tümörün tamamen temizlendiğini'' söyledi. Chavez ''lezyonların bulunmaması, tanrının, tanının ve çabuk müdahelenin sayesinde kanserin bulunduğu yere veya yakınındaki organlara veya daha uzağa bulaşmadığına veya metastaz yapmadığına işaret ediyor. Ne ateş ne başka belirti ne enfeksiyon ne de iç kanama var'' dedi.

Televizyondaki görüntülerde oval bir masada otururken görülen Chavez, ameliyat sonrası durumunu ''geçen zaman gözönünde bulundurulursa mükemmel'' olarak niteleyerek, ameliyat olduğunun ertesi günü yürümeye başladığına dikkati çekti. Chavez ''Şimdiden fizik tedaviye başladık. İyimseriz, tıbbi değerlendirmeler olumlu ve hayati belirtiler çok iyi'' diye konuştu.

Havana'da, Haziran 2011'de yapılan ameliyatla leğen bölgesindeki beyzbol topu büyüklüğünde bir tümör alınan Chavez 2011 yılı içinde 5-6 hafta kadar şua tedavisi görmüştü. Devlet televizyonunda önceki gün yayınlanan bir programa da telefonla katılan Chavez durumunun iyi olduğunu belirtmiş ancak ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi vermemişti.


Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?