banner39

Chavez'in halefi: Eski otobüs şoförü

Venezuela lideri Hugo Chavez, kanser tedavisi için Küba'ya hareket etmeden önce, halefi olarak Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro'yu gösterdi.

Latin Amerika 12.12.2012, 01:10 12.12.2012, 01:10
Chavez'in halefi: Eski otobüs şoförü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela lideri Hugo Chavez, kanser tedavisi için Küba'ya hareket etmeden önce taraftarlarına yaptığı açıklamada, kendisine birşey olursa Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro'yu desteklemelerini istedi.

Gür bıyığı ve gülümsemesiyle dikkat çeken Maduro, heyecanlı konuşmalarıyla bilinen Chavez'in aksine, sakin yapısıyla biliniyor.

BBC Türkçe Servisi'nin haberine göre Chavez, 50 yaşındaki yardımcısını halefi ilan ettiği konuşmasında onu şöyle tarif etti: "Tam bir devrimci, genç yaşına rağmen büyük tecrübe sahibi olan bu adam, büyük azme ve çalışma kapasitesine sahip."

Eski bir otobüs şoförü olan Maduro, Chavez'in en yakın danışmanlarından biriydi. 2006'dan bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Maduro, Chavez'in Ekim ayında kazandığı seçim zaferinin ardından Devlet Başkan Yardımcısı oldu.

Son seçim kampanyasında, Chavez'in kampanya aracını sürerek eski mesleğindeki hünerini sergiledi.

Chavez, 1992'de darbe girişimi suçlamasıyla hapse atıldığında, Maduro onun serbest bırakılması için kampanya yürütenlerden biri oldu. Kampanya, 1994'te başarıya ulaştı.

O sırada Chavez'in avukatlarında biri olan Cilia Flores, Maduro'nun hayat arkadaşı oldu.

CHAVEZ'İ YALNIZ BIRAKMADI

Maduro, Mayıs 2011'den beri kanser tedavisi için Küba'ya giden Chavez'i bu ziyaretlerinde yalnız bırakmayan isimlerden biri.

Analist Carlos Luna'nın BBC'ye belirttiğine göre, Maduro da Chavez'in "ABD emperyalizminin hegemonyasından özgür, çok kutuplu bir dünya" özlemini paylaşıyor.

Bu ideale bağlı olarak Venezuela'nın ABD ile gerginliklerinin yükseldiği ve sosyalist Küba ile yakınlaştığı yıllarda Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Venezuela'nın Belarus, Çin, İran ve Rusya gibi bölge dışındaki ülkelerle ve Libya'nın devrik Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad gibi ABD karşıtı liderlerle ilişkilerini geliştirmesinde de başrol onun oldu.

Diğer yandan Maduro, komşu ülke Kolombiya ile geleneksel olarak sorunlu olan ilişkilerin yumuşatılmasında 'pragmatist' yanını gösterdi.

Sakin yapısıyla uyuşmayan çıkışlarından birinde, 2008 yılındaki ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'yi, bölgede şiddeti kışkırtan bir 'küçük bürokrat' diye eleştirmişti.

SOSYALİST SENDİKACI

Eskiden beri sosyalist bir sendikacı olarak tanınan Maduro, Chavez'in 1999'da iktidara geldikten sonra yürürlüğe getirdiği yeni anayasa taslağını hazırlayan kurucu meclisin üyesiydi.

Daha sonra, ulusal mecliste başkan yardımcılığı ve başkanlık yaptı.

Chavez tarafından Dışişleri Bakanı yapıldığında, bazıları onun üniversite eğitimi olmamasını eleştirdi.

Ancak Venezuela lideri, onun Devlet Başkan Yardımcılığı'na yükselmesini, iktidarın doğrudan halka ait olmasına örnek gösterdi.

Onu yardımcılığına atarken Chavez şöyle diyordu: "Şuna bakın, şoför Nicolas... Burjuvalar onunla nasıl dalga geçerdi..."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?