banner39

Chavez'in manevi oğlu Maduro kimdir?

Chavez'in oğlu olarak gösterilen Maduro, sadece Chavez'in değil Venezuela'nın tüm kilit noktalarının sırlarına sahip. Bolivar Anayasası'nın hazırlanmasında katkıda bulunan Maduro'nun, Chavez'in politikalarını sıkı sıkıya takip etmesi bekleniyor...

Latin Amerika 15.04.2013, 12:00 15.04.2013, 13:29
Chavez'in manevi oğlu Maduro kimdir?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Nicolas Maduro, ülkenin yeni devlet başkanı seçildi. Sosyalist aday Maduro, oyların yüzde 50.7'sini alırken, muhalefetin adayı Henrique Capriles ise yüzde 49.1 oy aldı. 19 Nisan'da yemin edecek olan Maduro, 2019 yılı Ocak ayına kadar görev yapacak.

Chavez'in varisi olan ve öncesinde ülkenin en önemli mevkilerinde görev almış olan Maduro, gençlik yaşlarında edindiği siyasi tecrübesini Amerikan emperyalizmi altında ezilen tüm halkların gözünde önemli bir yere sahip olan Venezuela için kullanacak.

LİSEDEN SENDİKAYA...

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta 23 Kasım 1962'de dünyaya gelen Maduro, liseden sonra eğitimine devam etmedi, 1970'ler ve 1980'lerde Caracas Metro Sistemi çalışanlarını temsil eden sendika için çalıştı. Sendikacılıkla ilgili eğitim almak için Küba’ya giden Maduro’nun, Chavez’in yakın çevresi içinde Küba hükümetiyle ile en sıkı bağları olan isim olduğu ifade ediliyor.

CHAVEZ'İN AVUKATIYLA EVLENDİ

Maduro, Chavez 1992 yılında yaptığı başarızı darbe girişiminde hapse girmesi sonrası, Chavez'in hapisten çıkması için düzenlenen kampanyalara öncelik etti. Bu sırada tanıştığı Chavez'in avukatlarından Cilia Flores ile ileriki yıllarda evlendi.

Uzun süre sosyalist ve işçi sendikalara üyelik ve liderlik eden Maduro, Chavez'in 1999 iktidarındaki yeni anayasanın yapımı çalışmalarında önemli görevlerde bulundu.

Beşinci Cumhuriyet Hareketi Partisinin (MVR) kurucularından Maduro, 1998'de Temsilciler Meclisi'ne, 1999'da Kurucu Meclis'e, 2000 ve 2005'te Ulusal Meclis'e girdi.

TÜM GERİLİMLERİN ORTASINDAYDI

Maduro'nun Küba'yla çoktandır devam eden bağları ona devlette aldığı görevlerde avantaj sağladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan aldığı görev, birçok analizciye göre, Amerikan emperyalizminin hegemonyasından kurtulacak olan yeni bir dünyanın inşasında onun ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyordu.

Maduro, ülkenin Küba'yla kurduğu yakın ilişkiler ve ABD'yle yaşanan gerilim sırasında aynı zamanda bir diplomat olarak çalışıyordu.

2005'te ve 2006'nın ilk yarısında Meclis Başkanlığı görevini yürüten Maduro, 2006 Ağustos'unda dışişleri bakanı, 2012 Ekim'de de devlet başkanı yardımcısı oldu.

KAMYON ŞÖFÖRÜ DEĞİL CHAVEZ'İN OĞLU

'Chavez'in oğlu' olarak tanıtılan Maduro aynı zamanda devletin en mahrem sırlarını bilen bir lider olarak tanımlanıyor.

Chavez, zaman zaman bazı çevreler tarafından "üniversite eğitimi olmayan bir kamyon şoförü olduğu için" eleştirilen Maduro'yu "devrimci, gençliğine rağmen muazzam tecrübeleri olan, büyük bir fedakarlık ve çalışma kapasitesiyle en zor durumların dahi üstesinden gelebilecek bir adam" diye nitelemişti.

Kanserinin nüksetmesi üzerine Küba'da dördüncü kez ameliyat masasına yatan Chavez, ameliyattan önce bazı yetkilerini Maduro'ya devretmiş ve kendisine bir şey olması durumunda yerine Maduro'nun geçmesini vasiyet etmişti.

Chavez'in 5 Mart'ta hayatını kaybetmesinin ardından Maduro, geçici devlet başkanı olarak 8 Mart'ta yemin etmişti. Yemin töreninde elinde Venezuela Anayasası ile Meclis kürsüsüne çıkan Maduro, "Komutan Hugo Chavez'e sadakatim üzerine yemin ederim ki, özgür halkımızın desteğiyle bu Bolivar Anayasası'na itaat edip onu koruyacağız" ifadelerini kullanarak uygulayacağı politikanın ipuçlarını vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?