Ekvador "İngiltere Assange için garanti verdi" dedi, avukatı yalanladı

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere'nin "Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın büyükelçilikten ayrılsa da başka bir ülkeye iade edilmeyeceği" konusunda garanti verdiğini söyledi, avukatları açıklamayı yalanladı

Ekvador

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, "İngiltere, (Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu) Julian Assange'a büyükelçilikten ayrılabileceği konusunda garanti verdi." dedi.

Moreno, bir radyo programında yaptığı açıklamada, İngiltere'nin "Assange'ın büyükelçilikten ayrılsa da başka bir ülkeye iade edilmeyeceği konusunda" garanti verdiğini söyledi.

Moreno, Assange'ın hukuk ekibinin konu üzerinde çalıştığını ifade etti.

Julian Assange'ın avukatı Barry Pollack ise, Ekvador ile İngiltere'nin Wikileaks'in kurucusu hakkında vardığı iddia edilen anlaşmayla ilgili olarak, "Ölüm cezası masada olmadıkça Assange'ın kovuşturmadan korkmasına gerek olmadığı iddiası çok açık bir şekilde yanlıştır." dedi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan Pollack, "Hiç kimse doğru bilgileri yayımladığı için suçlanamamalı. ABD'de Assange hakkında bu türden suçlamalarda bulunulduğuna göre, Ekvador kendisine sığınak sağlamayı sürdürmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Ekvador, geçen hafta bütçe sorunlarını gerekçe göstererek Assange'ın büyükelçilikteki gıda, ilaç ve çamaşır masraflarını artık karşılamayacağını duyurmuştu.

6 yıldır büyükelçilikte

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, 2012'den bu yana Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010'da 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. 

Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012'de İsveç'e iadesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. 

İsveç mahkemesi geçen yıl Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve kendisine vatandaşlık vermişti.

İngiliz mahkemesi şubat ayında Assange hakkındaki yakalama kararına yönelik itirazı reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 00:22
YORUM EKLE

banner39