banner15

ENKS: PYD'nin federasyon kurma çabasını desteklemiyoruz

ENKS üst düzey liderleri, "PYD'nin gündeme getirdiği tek taraflı, uluslararası ve ulusal çapta kabule ihtiyaç duyan federasyon ilanını ENKS olarak hiçbir surette kabul etmiyoruz" diye konuşuyor

ENKS: PYD'nin federasyon kurma çabasını desteklemiyoruz

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyesi Fesla Yusuf ve Emin Hüsam, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrolünde tuttuğu bölgelerde tek taraflı federasyon ilanını hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirtti.

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile hareket eden ENKS'nin Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf, PYD'nin federasyon ilanıyla ilgili ne Kürtler ne de Suriyeliler tarafında görüş birliği olduğunu ve kararın uluslararası ve anayasal olarak da tanınmadığını dile getirdi.

Yusuf, yaptığı açıklamada, "Biz Kürt Ulusal Konseyi olarak Suriye'nin gelecekteki yapısını federal bir sistem olarak görmekteyiz ancak PYD'nin gündeme getirdiği bu şekli kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Federal yapının anayasal çerçevede olması için bunun, Suriye'de ulusal camia tarafından kabul görmesi ve açık diyalog masasında tüm tarafların ikna edilmesiyle olabileceğini kaydeden Yusuf, PYD'nin federasyon iddiasının "meşru olmadığını" kaydetti.

ENKS üyesi Emin Hüsam da PYD'nin federasyon ilanını hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirterek, "PYD'nin gündeme getirdiği tek taraflı, uluslararası ve ulusal çapta kabule ihtiyaç duyan federasyon ilanını ENKS olarak hiçbir surette kabul etmiyoruz." diye konuştu.

Hüsam, ENKS tarafından benimsenen federalizm kavramının yakında açıklanacağını ifade ederek, daha önce bu konuyu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'yla da (SMDK) paylaştıklarını dile getirdi.

Hüsam, PYD'nin Cenevre-2 görüşmelerine davet edilmediği dönemde "özerk yönetim" ilan ettiği gibi şimdi de Cenevre-3 görüşmelerine çağrılmaması sebebiyle bu tür açıklamalarda bulunduğunu savundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 17:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48