Esequibo bölgesinde İngiliz parmağı işe yaramadı

Venezuela'da Esequibo bölgesinde hak iddia etmeme şartı ile İngiliz desteği arayan muhaliflerden Değişim için Umut Partisi taraf değiştirdi ve hükümetle yapılan anlaşmaya katıldı

Latin Amerika 19.09.2019, 09:52
Esequibo bölgesinde İngiliz parmağı işe yaramadı

Venezuela'da hükümet ile bazı muhalifler arasında önceki gün varılan anlaşmaya bir muhalif parti daha dahil oldu.

Ülke basınındaki haberlere göre, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti ile muhalif Ulusal Mecliste (AN) sandalyeye sahip olanların da aralarında bulunduğu bazı partiler arasında yapılan anlaşmaya bir diğer muhalif parti Değişim için Umut da katıldı. Parti Başkanı Javier Bertucci, başkent Caracas'taki Dışişleri Bakanlığı Sarayı Casa Amarilla'da yapılan ve Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ile Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza'nın da hazır bulunduğu törenle anlaşmayı imzaladı. Javier, törende yaptığı konuşmada, "Ülkeye çok hassas bir dönemden geçtiğimizi açıklamamız gerekiyor. Oturup konuşmaktan başka çaremiz yok. Krize bir çare bulmak zorundayız." ifadesini kullandı.

Değişim için Umut Partisinin Muhalif Mecliste sandalyesi bulunmuyor.

Venezuela'da hükümet, kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden ABD destekli AN Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki muhaliflerle görüşmelerin kesilmesinin ardından önceki gün 6 muhalif parti ile anlaşmaya varmış ve taraflar arasında sürekli bir diyalog masası oluşturulması kararı alınmıştı.

- Barbados'taki görüşmeler

Venezuela'da Maduro hükümeti ile Guaido'nun liderliğindeki muhalefet, ülkede uzun zamandır hakim olan siyasi krize çıkış aramak için geçen mayısta Norveç'in ara buluculuğunda Barbados'ta görüşmelere başlamıştı.

Ağustosun başlarında, ABD'nin Venezuela'ya karşı uyguladığı ve ülkenin ABD'deki tüm varlıklarının dondurulmasını içeren yaptırımı Guaido'nun desteklemesinin ardından, Maduro hükümeti Barbados'taki görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı.

Aynı ayın sonlarında ise hükümet ile muhalefet arasında görüşmelerin başlaması için yeniden temas kurulsa da medyada, "Guaido'ya yakın kişilerin, Venezuela'nın hak iddia ettiği Guayana topraklarındaki Esequibo bölgesinden, İngiltere'den siyasi destek almak karşılığında vazgeçmesine" yönelik haberler çıkmıştı.

Bunun üzerine Maduro hükümeti, muhalefet Esequibo meselesinde duruşunu değiştirmediği müddetçe görüşmelere katılmayacağını duyurmuştu.

Esequibo bölgesi

1966’da İngiltere’den bağımsızlığını ilan eden Guyana'nın, daha önce İngiliz yönetimindeki Esequibo bölgesinin kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia etmesini müteakip iki ülke arasında anlaşmazlık başladı.

Çoğunluğunu yerlilerin oluşturduğu ve yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı yaklaşık 160 bin kilometrekare büyüklüğünde ve zengin doğal kaynaklara sahip olan bölge 1966’dan bu yana Guyana Birleşik Cumhuriyeti tarafından yönetilse de, Esequibo Venezuela haritalarında tartışmalı bölge olarak Venezuela sınırları arasında gösteriliyor.

2015’te petrol devi Exxon Mobil Guyana’nın izni ile Esequibo bölgesinde araştırma yapmış ve Venezuela buna karşı çıkmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?