banner39

banner35

Eski Honduras Devlet Başkanı gözaltına alındı

Honduras'ın görev süresi 27 Ocak'ta dolan eski Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez gözaltına alındı.

Latin Amerika 16.02.2022, 11:50
Eski Honduras Devlet Başkanı gözaltına alındı

Ülke basınında çıkan habere göre, ABD'nin uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlamasıyla iadesini istediği Juan Orlando Hernandez, Yüksek Mahkeme'nin kararı üzerine başkent Tegucigalpa'daki evinde polislere teslim oldu.

Elleri ve ayakları kelepçeli olarak yoğun güvenlik kontrolleri altında evden çıkartılan Hernandez, ifadesi alınmak üzere polis birimine götürüldü.

Tegucigalpa'daki ABD Büyükelçiliği, Hernandez'in, Kolombiya ve Venezuela üzerinden ABD'ye tonlarca kokain sevkiyatı yaptığını belirterek, iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hernandez'in tutuklanarak teslim edilmesi istenmişti

Honduras Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ABD Büyükelçiliği'nin bir siyasinin tutuklanmasını talep ettiğini, talebin Honduras Yüksek Mahkemesi'ne gönderildiğini bildirmişti.

Yüksek Mahkeme, Hernandez'in teslimi talebini ele alacak bir yargıç atamak için toplanmıştı.

Yeni seçilen Ulusal Kongre'nin Başkan Yardımcısı Rasel Tome ise Hernandez’in evinin yakınlarındaki polis barikatından yaptığı açıklamada, Hernandez'in teslim olması gerektiğini, aksi takdirde bugün tutuklanacağını belirtmişti.

Kardeşi ömür boyu hapse mahkum edilmişti

ABD Federal Savcılığı, Hernandez'i bir uyuşturucu kaçakçısı ile ABD'ye uyuşturucu sokma konusunda toplantı yapmak ve kaçakçılıkta aktif rol oynamakla suçlamıştı.

Yeni seçilen Devlet Başkanı Xiomara Castro'nun yemin ettiği 27 Ocak’ta görevi biten Hernandez, aynı gün Honduras'ın Orta Amerika Parlamentosu temsilcisi olarak göreve başlamıştı.

Hernandez'in kardeşi Juan Antonio Tony Hernandez, ABD'de uyuşturucu ve silah kaçakçılığından yargılandığı davada Mart 2021'de ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?