banner39

Falkland Savaşı'nın yıldönümünde olaylar çıktı

İngiltere ile Arjantin arasında yapılan Falkland Adaları Savaşı’nın 30. yıl dönümünde, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki halk, İngiliz hükümetini protesto etti.

Latin Amerika 03.04.2012, 07:57 03.04.2012, 14:09
Falkland Savaşı'nın yıldönümünde olaylar çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Falkland Savaşı'nın 30'uncu yıldönümünde Arjantinliler, İngiltere Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenledi, polisle çatıştı.

Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez, yıldönümü nedeniyle savaşta ölen 649 askerin anısına yapılan anıtı ziyaret etti.

Fernandez, burada yaptığı konuşmada bir kez daha İngiltere'yi adaların statüsü konusunda müzakereye çağırdı.

Fernandez ayrıca İngiltere'nin adalarda gömülen meçhul askerlerin kimliğinin belirlenmesine izin vermesini istiyor.

Öte yandan, İngiltere'ye tepki gösteren Arjantinliler İngiltere Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.

Başkent Buones Aires'teki gösteri polisin müdahalesiyle çatışmaya dönüştü. 

Buenos Aires’teki İngiliz Büyükelçiliği önünde toplanan öfkeli kalabalık, İngiliz bayrağını yaktı, Londra hükümeti aleyhinde sloganlar attı. Polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Polis, taş atan protesculara plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. 

Göstericiler Büyükelçiliği koruyan polislere taş ve evde hazırladıkları patlayıcı maddeleri fırlattı.

 GERGİN YILDÖNÜMÜ

Savaşın yıl dönümü dolayısıyla İngiltere ve Arjantin’deki anma törenleri, adaların bağımsızlığı konusunda iki ülke arasında süren gerginliğin gölgesinde yapıldı.

İngiltere’yi sert bir dille eleştiren Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, Falkland Adaları ile ilgili bağımsızlık müzakerelerinin başlatılması çağrısında bulundu, “Anmaktan, gerçeklerden ve adaletten bahsediyoruz çünkü 21. yüzyılda buradan sadece kısa bir mesafede olduğu gibi hala sömürge yerleşimleri var” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise, bugünün savaşta hayatını kaybeden İngiliz ve Arjantinli askerleri anma günü olduğunu söyledi.

Cameron, "İngiltere, kendi geleceklerine kendileri karar verecek Falkland adaları sakinlerinin haklarını savunmaya devam edecektir. Bu 30 yıl önce de böyleydi, bugün de böyle" dedi.

PETROL GERİLİMİ

Arjantinlilerin Malvinas, İngilizlerin ise Falkland dedikleri bu adalar, özellikle son aylarda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin neredeyse kopmasına yol açtı.

Ada krizinin 30’uncu yılında müzakare haberleri beklenirken, İngiltere’nin bölgeye ‘Korkusuz’ isimli bir savaş gemisi göndermesi ve İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Prens William’ın 6 hafta boyunca adalarda arama ve kurtarma pilotu olarak görev yapacağını açıklaması, Arjantin’in tepkisine yol açtı.

Halen bir çok İngiliz şirketi Falkland Adaları karasularında petrol ve doğal gaz arama faaliyeti yürütüyor.

Bunlardan Rockhopper kayda değer rezervler bulduğunu ve üretime geçmek için ortak aradığını açıkladı.

Petrol arama konusu Falkland savaşının 30 yıldönümünde egemenlik konusundaki anlaşmazlığı yine gerilime dönüştürmüştü.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?