FARC: Savaş bitti, şimdi barış zamanı...

Ekim ayı başında referanduma sunulacak olan Kolombiya hükümeti ile FARC örgütü arasında yapılan barış görüşmelerinin ardından FARC'tan ilk açıklama, 'Zafer' olarak yapıldı. Açıklamada, "Zaferlerin en güzeli barıştır" ifadesi kullanıldı

FARC: Savaş bitti, şimdi barış zamanı...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya’da toprak reformu için 52 yıldır mücadele veren Marksist FARC örgütüyle hükümet arasındaki barış anlaşması konusunda bir somut adım daha atıldı. FARC, 52 yıllık iç savaşa son verecek anlaşmayı, ilk kez basına açık bir kongre düzenleyerek ‘oybirliğiyle’ onayladı.

Örgütün 10’uncu kongresi, FARC’ın ülkenin güneyindeki kalelerinden olan Yari Yaylaları’nda, 200 delegenin ve yüzlerce gerillanın katılımıyla düzenlendi. FARC’ın ‘Timochenko’ adıyla tanınan lideri Rodrigo Londono, ‘parti havası’nda geçen kongrenin kapanış gününde konuşma yaptı.

Timochenko katılımcılara, “Zaferlerin en güzeli barıştır. Anlaşma kapsamında bizden istendiği gibi, bundan sonra hiçbir Kolombiyalının sesini duyurmak ve taleplerini anlatmak için silaha sarılmasının gerekmeyeceğini umuyoruz” diye seslendi. Timochenko hükümeti de,anlaşma kapsamında vaat ettiği ‘toplumsal adaleti, toprak reformunu ve kalıcı barışı getirmeye’ çağırdı.

FARC’ın başmüzakerecisi Ivan Marquez de, “Savaş bitti. İsyancı delegelerin nihai anlaşmaya oybirliğiyle destek verdiğini, ülkeye, hükümete ve dünyaya ilan ediyoruz” diye konuştu.

Barış anlaşması bugün Timochenko ve Devlet Başkanı Juan Manuel Santos tarafından resmen imzalanacak. Anlaşma 2 Ekim’de referanduma sunacak; halktan onay almasının ardından da FARC gerillalarının dağdan inme süreci başlayacak. 

Dört yıl boyu Küba’nın başkenti Havana’da müzakere edilen anlaşma kapsamında, FARC siyasi bir partiye dönüşecek. Örgütün kuracağı siyasi partiye, 2026 seçimlerine dek parlamentoda doğrudan 10 koltuk verilecek. Kongrede, FARC’ın kuracağı siyasi partiyi resmen ilan etmek için Mayıs 2017’ye kadar bir kongre daha düzenleyeceği açıkladı. 

Test
sdfsdf sdfsdf
fhf 4324
af 45345

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 15:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35