FARC'la müzakere referanduma gidiyor

Kolombiya'da hükümet FARC ile yürütülen barış müzakerelerini referanduma götürme teklifinde bulundu. Müzakerelerde aracı olan Kosta Rika eski Devlet Başkanı ise bunu eleştirdi

FARC'la müzakere referanduma gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kolombiya yönetimi, yaklaşık 50 yıldır süren çatışmaları sona erdirecek muhtemel barışı referanduma götürme teklifinde bulunurken, Kosta Rika eski Devlet Başkanı Oscar Arias Sanchez, Kolombiya hükümetinin teklifini eleştirdi.

Sanchez, Kolombiya'nın NTN24 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Referandumla, halkın katılımının FARC ve hükümet arasındaki anlaşmaya meşruluk tanıyacağını biliyorum. Ancak bunun çok zor olduğu görüşündeyim" dedi.

Orta Amerika ülkeleri arasındaki iç savaşları engellemek için gösterdiği çabaları dolayısıyla 1987'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Sanchez, referandumun iyi bir seçenek olmadığını, sayfalar dolusu ve çok karmaşık sorunların ele alındığı bir anlaşmayı halkın anlamasının çok güç olduğunu vurguladı.

Sanchez, bu nedenle anlaşmanın sandıkta reddedilebileceğini belirterek, "50 yıl daha kardeşlerin birbirini öldürmeye devam edebileceği" uyarısında bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, geçen hafta, Küba'nın başkenti Havana'daki barış görüşmelerinin ilerlediğini, barış anlaşması olacaksa bu konuda Kolombiya halkının son sözü söyleyeceğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 14:18
banner53
YORUM EKLE

banner39