banner39

FARC'tan sonra ELN'de barış masasında

Kolombiya hükümeti, FARC’la imzaladığı barışı halkına kabul ettirememesine rağmen ülkedeki ikinci büyük gerilla grubu ELN ile de barış görüşmelerine başlayacağını açıkladı.

Latin Amerika 11.10.2016, 11:46 11.10.2016, 11:46
FARC'tan sonra ELN'de barış masasında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FARC’ın ardından Kolombiya’nın ikinci büyük gerilla grubu olan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile hükümet arasındaki barış görüşmelerinin 27 Ekim’de başlayacağı açıklandı. Tarafların bir araya geldiği Venezüella'nın başkenti Caracas'ta varılan anlaşmaya göre, 2000 militanı olan ELN ile Kolombiya hükümeti arasındaki görüşmeler Ekvador'da yapılacak.

SANTOS: 3 YILDIR UĞRAŞIYORUZ, ŞİMDİ ELN İLE BAŞARIYA ULAŞABİLİRİZ

Öte yandan Kolombiya’nın FARC’la imzalanan anlaşma nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ELN ile görüşmelerin başlayacağını doğruladı ve ‘Kolombiya için birlikte’ diye yazdı. Santos, televizyonda yayınlanan konuşmasında ise “ELN gerillaları ile üç yıldır müzakere için uğraşıyoruz. Şimdi ELN ile başarıya ulaşabiliriz. Böylece barış tamamlanmış olacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Radikal eğilimli Katolik papazların 1967 yılında kurduğu ELN ile hükümet arasındaki gizli görüşmeler 2014’te başlamıştı. Taraflar, mart ayında barış görüşmelerine başlayacaklarını duyurmuş ancak Kolombiya Devlet Başkanı Santos, ELN savaşçılarının önde gelen bir siyasetçiyi rehin almasının ardından adam kaçırma eylemlerinden vazgeçmesini talep etmiş ve görüşmeler başlamamıştı.

ELN, son olarak 29 Eylül'de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, örgütün, hükümetle arasındaki olağanüstü farklılıkların üstesinden gelmeye ve barış görüşmelerini başlatmaya hazır olduğu kaydetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?